Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reconstrucție sau reparare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reconstrucție sau reparare

Buna. Am o problema referitoare la noua lege a asociației de proprietari. In vara anului 2018, în urma unei furtuni, câteva tigle metalice au fost miscat de pe acoperișul blocului. Acum, un vecin de la ultimul etaj doreste sa se construiască acoperișul (o sumă mult mai mare), decat sa il repare. Sunt obligat să contribui la reconstrucție sau la reparare?
PS: Nu-i place acoperișul ca si structura!
Multumesc!
Daca asociatia hotareste schimbarea acoperisului sau repararea acestuia, toti locatarii de pe scara respectiva trebuie sa contribuie cu sume egale, ca parte a cheltuielii totale.
La schimbarea solutiei constructive este nevoie de proiect, certificat de urbanism si autorizatie de ctie. de la primarie.
Hotaraea executarii reparatii la parte comuna de constructii si instalatii parti comune condominiu care implica efort financiar sporit se pot executa numai cu acordul adunarii generale adoptat cu votul majoritatii participantilor
Regula in asociatiile de proprietari este ca majoritatea dispune,minoritatea se supune hotararii majoritatii