avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plătește reparațiile acoperisului?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plătește reparațiile acoperisului?

Bună ziua vă rog dacă puteți să mă lămuriți cu o situație din blocul nostru.
Blocul are acoperișul din pod învelit cu tigla, podul a fost vandut de vreo 14 ani, actualii proprietari ne cer nouă locatarilor să plătim pentru reparații la acoperiș este normal? Podul nu mai este bun comun în cartea funciară apare trecut ca și 2 apartamente deși nu s-au făcut
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:39, 7 Martie 2020
Buna ziua, Podul e una, acoperisul e alta!
Acoperisul blocului face parte din condominiu; reparatiile acestuia se suporta de catre toti locatarii.
Raspunsul este confionat de anumite aspecte
Executarea modificarii condominiului executarea podului invelit cu tigla a parcurs procedura legala cu proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,garantie ,proces vrbal receptie finala ?
Daca modificarea beneficiaza de documente justificative ,a fost realizata cu acordul asociatiei de proprietari,legal modificarea ar fi trebuit sa fie consemnata in cartea tehnica a condominiului si sa devina parte comuna a carei intretinere si reparatii sa intre in responsabilitatea asociatiei de proprietari
Daca modificarea a fost executata de catre proprietari fara acordul asociatiei fara parcurgerea procedurii legale,atunci ar trebui desfasurate demersuri pentru intrarea in legalitate pentru ca eventuale prejudicii generate de tigla care acopera podul implica responsabilitatea beneficiarului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Etape construire rampă de acces în bloc Nala1 Nala1 Dragă comunitate, pentru construirea unei rampe de acces în bloc pentru persoanele cu dizabilități: -pentru acordul din partea proprietarilor din bloc, de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am nevoie de un sfat in legatura cu o problema. }n ... pandatao pandatao Buna ziua! Am nevoie de un sfat in legatura cu o problema. }n 2016 am infiintat asociatia de proprietari, tocmai pentru reabilitarea termica a blocurilor. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, locuiesc intr-un bloc 4/4 cu 2 scari, la ultimul etaj ... lauramaria2021 lauramaria2021 Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc 4/4 cu 2 scari, la ultimul etaj ( etajul 4) scara 1. Deoarece toate apartamentele de la etajul 4 au avut probleme cu ... (vezi toată discuția)