avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Distribuire dividente unui director executiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Distribuire dividente unui director executiv

Buna ziua,
Va rog frumos daca aveti cunostinte in materie, daca este posibil sa se distribuie dividende unui director executiv angajat al unui SRL si care nu are participatii in societate ( parti sociale ) ? Prin aceasta, fondatorii doresc sa il motiveze pe directorul executiv pentru obtinerea de performanta.
Prefer un raspuns bazat pe legislatia in vigoare la 09.01.2019.
Multumesc anticipat
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
adrianrus25, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrianrus25 , utilizator 14:03, 9 Ianuarie 2019
Dividende nu. Poate ca se numeste altfel suma de bani pe care doriti s-o dati si intra la alt sistem de impozitare.
Multumesc pentru raspuns.
Totusi, daca se poate va rog un raspuns putin mai amplu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere srl,fara datorii,ce se intimpla cu banii ramasi ca sold in casa? MARIA G MARIA G Buna ziua,am si eu o interbare si nu stiu unde pot gasi raspunsul.Daca vrei sa radiezi un srl ,fara datorii ,ce se intimpla cu banii ramasi ca sold in ... (vezi toată discuția)
Oug 193/2002, privind plata dividende marianonea marianonea daca din profitul de repartizat al unui SRL , AGA il repartizeaza-ca dividente - in mai multe transe ,plafonul de 10000 lei ,pentru plata in numerar , se ... (vezi toată discuția)
Profit nerepartizat 2009 vioconta vioconta Nu am repartizat profitul aferent anului 2009, la o SC, SRL. 1)CAT TIMP POT STA CU ACEL PROFIT NEREPARTIZAT IN SOLD?????(este legal?) 2)as putea sa majorez ... (vezi toată discuția)