Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Distribuire dividente unui director executiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Distribuire dividente unui director executiv

Buna ziua,
Va rog frumos daca aveti cunostinte in materie, daca este posibil sa se distribuie dividende unui director executiv angajat al unui SRL si care nu are participatii in societate ( parti sociale ) ? Prin aceasta, fondatorii doresc sa il motiveze pe directorul executiv pentru obtinerea de performanta.
Prefer un raspuns bazat pe legislatia in vigoare la 09.01.2019.
Multumesc anticipat
adrianrus25, utilizator
Dividende nu. Poate ca se numeste altfel suma de bani pe care doriti s-o dati si intra la alt sistem de impozitare.
Multumesc pentru raspuns.
Totusi, daca se poate va rog un raspuns putin mai amplu.