Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN pentru un tun electronic care lanseaza mingi
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN pentru un tun electronic care lanseaza mingi

Doresc sa infiintez o firma care sa aiba ca obiect al muncii fabricarea unor tunuri electronice care lanseaza mingi pentru antrenamente de ping-pong. Oscilez intre 2829 si 3240. Care credeti ca ar fi mai potrivit ?
Buna ziua,

Ar mai fi o varianta:

289 Fabricarea altor maşini şi utilaje cu destinaţie specifică
Această grupă include fabricarea maşinilor cu destinaţie specifică, de exemplu maşini pentru utilizare exclusivă într-o activitate sau un grup de activităţi. Deoarece majoritatea acestor maşini sunt utilizate în alte procese de fabricaţie, cum ar fi fabricarea alimentelor sau fabricarea materialelor textile, această grupă include de asemenea fabricarea de maşini specifice pentru alte activităţi (ce nu aparţin industriei prelucrătoare), cum ar fi echipamentul de lansare pentru aeronave sau echipamentele pentru parcurile de distracţii.

2899 Fabricarea altor maşini şi utilaje specifice n.c.a.
Această clasă include fabricarea de maşini şi utilaje specifice neclasificate în altă parte.
Această clasă include:
-fabricarea de maşini de uscat pentru lemn, celuloză, hârtie sau carton
-fabricarea de maşini de imprimat sau legat cărţi şi de maşini pentru activităţi auxiliare imprimării pe diverse
materiale
-fabricarea de maşini pentru producerea de: ţigle, cărămizi, diverse forme din paste ceramice, conducte, electrozi de grafit, cretă de scris, etc.
-producerea de maşini pentru fabricarea semi-conductorilor
-fabricarea de roboţi industriali care îndeplinesc sarcini multiple în scopuri specifice
-fabricarea de maşini şi echipamente speciale, diverse:
-maşini de asamblat lămpi electrice sau electronice, tuburi şi becuri
-maşini pentru fabricarea sau prelucrarea la cald a sticlei, a articolelor din sticlă, a fibrelor sau firelor de
sticlă
-maşini şi utilaje pentru separarea izotopică
-fabricarea echipamentelor pentru alinierea şi echilibrarea anvelopelor: echipamente de echilibrare (cu excepţia echipamentelor de echilibrat roţi)
-fabricarea sistemelor de gresare (ungere)
-fabricarea aparaturii de lansare a avioanelor, a catapultelor pentru portavioane şi a echipamentului similar
-fabricarea cadrelor pentru tăbăcirea pieilor
-fabricarea de carusele, leagăne, galerii de tir şi alte jocuri pentru parcurile de distracţie
-fabricarea echipamentelor de popicărie, bowling

Această clasă exclude:
-fabricarea de maşini şi aparate de uz casnic, vezi 275
-fabricarea maşinilor de fotocopiat etc., vezi 2823
-fabricarea de utilaje sau echipamente pentru prelucrarea cauciucului întărit şi a maselor plastice sau pentru
prelucrarea sticlei la rece, vezi 2849
-fabricarea lingotierelor, vezi 2891

Constantin Vera, Contabil