Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Apartamentare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Apartamentare

De ce in prezent la oficiile de cadastru si publicitate imobiliara, in vederea aprobarii documentatiei pentru operatiunea de apartamentare, se solicita o adeverinta de la primarie, prin care aceasta din urma sa-si de acordul pentru aceasta operatiune. Acestea invoca niste articole din legea 7/1996 si 50/91 si regulamentul de avizare si inscriere in cartea funciara. Cei de la primarie spun ca, nu este stipulat in lege eliberarea unei astfel de adeverinte, ca este o decizie interna a ocpi si nu o pot pune in aplicare, adica nu o sa o sa elibereze o astfel de adeverinta. Decizia este emisa in data de
10 decembrie 2018 si are nr. 33178. Cu siguranta o sa mai fie astfel de intrebari. Este normal ca ocpi sa emita o decizie fara cadru legal? Am studiat bine legislatia si nu am reusit sa gasesc nimic. Nici in regulamentul de receptie si inscriere in cartea funciara, la art. 141, privind procedura de apartamentare, pe care-l incocavoca in decizie, pe langa alte articole, care de altfel nu au nici o legatura cu aceasta operatiune, nu este prevazut asa ceva. Poate ma puteti ajuta cu un raspusns sau eventual cu o cale de urmat! Multumesc anticipat!
Marckos, utilizator
Da, e o problema noua care afecteaza destul de multa lume. Poate da cineva lamuriri?
O speta reala..., am o casa care vreau sa o apartamentez in 3 apartamente, am depus documentatia de apartamentare si mi-a dat referat de respingere cu trimitete la decizia amintita mai sus...
Am mers la urbanism unde mi s-a spus ca adeverinta nu se poate da pt ca nu exista o baza legala pentru aceasta si ca singura solutie ar fi o autorizatie de constructie prin care se modifica destinatia din locuinta in locuinta colectiva..., cu f multe avize cu Pud si multe luni de zile de asteptare, nervi si bani... (dar eu nu construiesc un bloc, nu construiesc nici macar un perete, totul ramane la fel...)
Nu prea este normal ca prin aceasta decizie data de dl. Director OCPI sa nu putem apartamenta o casa...
Cred ca aceasta problema o au foarte multi oameni din tara insa nu se dezbate nicaieri problema sa putem gasi o rezolvare...
Poate cineva ne invata ce am putea face...
smith123, utilizator
Buna ziua. Aveti un raspuns? Am si eu aceasi problema la primaria corbeanca.
Va pot informa despre faptul ca, am rezolvat speta cu apartamentarea.
Marckos, utilizator

Buna seara! Nu ne informati cum ati reusit?
Email: imobmrg@yahoo.com
Marckos a scris:

Va pot informa despre faptul ca, am rezolvat speta cu apartamentarea.