avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedare

Buna ziua , am 2 întrebări :
1.am o casa si un teren intravilan de 1 ha pt care nu am depus notificare in termenul legii 10/2001 dar pt care exista dovada certa ca am dreptul de retrocedare , mai pot cere in instanta retrocedarea ? ele sunt in continuare in proprietatea ,,comunei Marsa '' jud Giurgiu
2. tot in acea zona am obtinut terenurile agricole solicitate cam100 ha , mai putin 5 ha de padure , pe care le-am cerut dar pt care raspunsul a venit ,,nu exista in proprietatea ocolurilor silvice '' etc

intrebarea mea generala este daca mai are sens sa incerc ceva in instanta si daca da am nevoie de un avocat din zona sa ma reprezinte

Alte discuții în legătură

La retrocedare mi s-a oprit 1 ha pt izlazul comunal doru anghel doru anghel Am doua nemultumiri legate de retrocedarea terenurilor agricole: 1. Cand s-au retrocedat terenurile agricole dupa revolutie parintilor mei li [b]s-a ... (vezi toată discuția)
Retrocedare padure mlliviu mlliviu Am achizitionat aprox. 4 ha teren, o casa si padure la munte. Proprietarul nu avea acte pe teren, si am deschis actiune judec. uzand de dreptul prin ... (vezi toată discuția)
Abuz in serviciu contra interese persoane emiliana emiliana Sunt mostenitoare a 28,8 ha teren agricol, 5 ha padure (dupa tata) si 3.5 ha (dupa mama), la aceeasi comuna, dar in sate diferite.Mi-au fost retrocedate 10 ha ... (vezi toată discuția)