Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren care nu a fost vandut prin notariat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren care nu a fost vandut prin notariat

Buna ziua,va rog sa explicati cum ar trebui procedat in cazul unei succesiuni la o casa(decesul a avut loc in octombrie 2018) si cei 1000mp aferenti,daca 20mp din terenul din fata casei au fost vanduti in 2007 vecinului printr-0 hartie de mana fara martori,semnata de defunct si vecin.Mentionez ca de atunci si pana acum impozitul pe acest teren a fost platit tot de vechiul proprietar adica defunctul,terenul este in continuarie intabulat pe el,doar gardul a fost mutat iar vecinul si-a construit pe acel teren un chiosc de vara si un gratar.Cum ar trebui sa procedam cu acest teren daca succesorii il vor inapoi.
Aveti 2 variante:
1. Dezbateti succesiunea (incluzand si acel teren), dupa care refaceti la notar contractul de vanzare cumparare cu dobanditorul.
2. Cumparatorul foloseste acea hartie de mana ca proba si va da in judecata pentru perfectarea contractului de vanzare cumparare pe cale judecatoreasca.
Dacă dezbatem succesiunea incluzând și acel teren și succesorii nu mai vor sa vândă acel teren prin notariat Cum îl putem recupera?Vă mulțumesc
Aplicați varianta nr.2