Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... greseala act vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

greseala act vanzare-cumparare

Buna ziua, Am si eu o dilema. In 1996 s-a facut un act de vanzare-cumparare pe un teren intravilan.Actul de vanzare-cumparare s-a facut pe baza unei adeverinte de la Primarie. Acestia au incurcat persoanele, deoarece mai exista o vecina cu acelasi nume gard in gard cu vanzatorul.Terenul are 2500 mp dar conform adeverintei ar avea doar 1000mp.(terenul alaturat). Mentionez ca titlul de proprietate este corect,dar pe numele vanzatorului si nu coincide cu actul de vanzare-cumparare. Greseala s-a depistat abia acum, in urma punerii in vanzare. Ce este de facut?
Va multumesc anticipat!
Greseala in actul de vanzare-cumparare se indreapta printr o incheiere de rectificare. Ea se ataseaza tuturor originalelor contractului, in baza titlului de proprietate corect. Apoi comunicata si celorlalte institutii interesate (carte funciara administratie etc)
Este vorba de o eroare materiala. Mergeti la notariat si refaceti eroarea.