Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se rectifica greseala din titlu de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se rectifica greseala din titlu de proprietate?

Bunica mea ca mostenitoare a mamei sale detine un titlu de propritate si contractul de vanzare cumparare incheiat de catre mama sa si barbatul care a stat in concubinaj. Contractul de vanzare cumparare este incheiat in 1975. In titlu de proprietate este gresit numarul parcelei. Fiica legitima a barbatului cu care a stat mama bunicei mele are si ea un titlu de proprietate eliberat in 2004 iar titlu bunicii mele este eliberat in 1994.Cum se poate repara gresala?
Printr-o incheiere de rectificare data de organul emitent al actului de proprietate

Pentru aceasta incheiere de rectificare am nevoie de anumite acte?
S-a facut o cerere la care am depus o expertiza facuta la fata locului si care dovedeste ca terenul din titlul de proprietate al bunicii corepunde . In urma acestei expertize s-a demonstrat ca terenul inscris in titlul de proprietate al celei de-a doua persoane nu corespunde. Greseala e ca parcela e scrisa gresit si in urma vanzarii terenului din vecinatate care are numarul 340 s-a descoperit greseala si fiica legitima a cerut un titlul de proprietate pe baza rolului agricol.La cerere am mai adaugat si contractul de vanzare cumapare.
Pentru aceasta incheiere de rectificare am nevoie de anumite acte?
S-a facut o cerere la care am depus o expertiza facuta la fata locului si care dovedeste ca terenul din titlul de proprietate al bunicii corepunde . In urma acestei expertize s-a demonstrat ca terenul inscris in titlul de proprietate al celei de-a doua persoane nu corespunde. Greseala e ca parcela e scrisa gresit si in urma vanzarii terenului din vecinatate care are numarul 340 s-a descoperit greseala si fiica legitima a cerut un titlul de proprietate pe baza rolului agricol.La cerere am mai adaugat si contractul de vanzare cumapare.
E vorba doar de o greseala...sau exista doua titluri de proprietate eliberate pentru doua persoane diferite dar asupra aceleiasi parcele? Iar pe unul din titluri parcela poarta un numar gresit? Cum e?