avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se rectifica greseala din titlu de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se rectifica greseala din titlu de proprietate?

Bunica mea ca mostenitoare a mamei sale detine un titlu de propritate si contractul de vanzare cumparare incheiat de catre mama sa si barbatul care a stat in concubinaj. Contractul de vanzare cumparare este incheiat in 1975. In titlu de proprietate este gresit numarul parcelei. Fiica legitima a barbatului cu care a stat mama bunicei mele are si ea un titlu de proprietate eliberat in 2004 iar titlu bunicii mele este eliberat in 1994.Cum se poate repara gresala?
Cel mai recent răspuns: ALINNA , utilizator 14:56, 19 Martie 2007
Printr-o incheiere de rectificare data de organul emitent al actului de proprietate



Printr-o incheiere de rectificare data de organul emitent al actului de proprietate

Pentru aceasta incheiere de rectificare am nevoie de anumite acte?
S-a facut o cerere la care am depus o expertiza facuta la fata locului si care dovedeste ca terenul din titlul de proprietate al bunicii corepunde . In urma acestei expertize s-a demonstrat ca terenul inscris in titlul de proprietate al celei de-a doua persoane nu corespunde. Greseala e ca parcela e scrisa gresit si in urma vanzarii terenului din vecinatate care are numarul 340 s-a descoperit greseala si fiica legitima a cerut un titlul de proprietate pe baza rolului agricol.La cerere am mai adaugat si contractul de vanzare cumapare.
Pentru aceasta incheiere de rectificare am nevoie de anumite acte?
S-a facut o cerere la care am depus o expertiza facuta la fata locului si care dovedeste ca terenul din titlul de proprietate al bunicii corepunde . In urma acestei expertize s-a demonstrat ca terenul inscris in titlul de proprietate al celei de-a doua persoane nu corespunde. Greseala e ca parcela e scrisa gresit si in urma vanzarii terenului din vecinatate care are numarul 340 s-a descoperit greseala si fiica legitima a cerut un titlul de proprietate pe baza rolului agricol.La cerere am mai adaugat si contractul de vanzare cumapare.
E vorba doar de o greseala...sau exista doua titluri de proprietate eliberate pentru doua persoane diferite dar asupra aceleiasi parcele? Iar pe unul din titluri parcela poarta un numar gresit? Cum e?
E vorba doar de o greseala...sau exista doua titluri de proprietate eliberate pentru doua persoane diferite dar asupra aceleiasi parcele? Iar pe unul din titluri parcela poarta un numar gresit? Cum e?

Alte discuții în legătură

Numar tarla si parcela gresita in contract de vanzare cumparare mainutzel mainutzel Buna ziua, V-as ruga daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de o anumita situatie la care incerc sa gasesc o rezolvare.Am cumparat acum 2 ani un ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate gresit octavian70 octavian70 Buna seara, Am primit de la bunica mea un teren(prin hotarare judecatoreasca), caruia am vrut sa ii fac cadastru. Domnul care s-a ocupat a descoperit ca ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate gresit orosanu mugurel orosanu mugurel care sunt pasii pt modificarea unui titlu de proprietate care este gresit la numarul parcelei? (vezi toată discuția)