Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Taxare mascata de catre Guvern
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Taxare mascata de catre Guvern

Buna seara,

Deja incepe sa fie o practica urata din partea Guvernului prin furnizorii de servicii.

Cum e posibil ca atunci cand Guvernul pune o TAXA in plus furnizorilor de servicii, adica acea taxa care ar trebui PLATITA DE FURNIZORI, automat este pasata CLIENTILOR ?

Din acest aspect rezulta ca GUVERNUL TAXEAZA INDIRECT CLIENTII cu ajutorul Furnizorilor de servicii.

Daca ar fi aparut o stire cum ca Guvernul taxeaza toate persoanele fizice asa degeaba, pai toti ar iesi in strada. Dar daca Guvernul taxeaza furnizorii, defapt furnizorii nu au nicio problema legat de costuri, pentru ca pur si simpla acea taxa este pasata catre clienti si astfel nu prea este acelasi lucru de a motiva sa iasa in strada.

Dar defapt e acelasi lucru, si nu e prima oara.
In mod normal, DOAR FURNIZORII trebuie sa SUPORTE TAXA, fara sa mai creasca niciun cost al abonamentului pentru clienti.
Stiu, ar insemna ca FURNIZORII sa aiba un profit mai mic, dar asta e si ideea, pe client nu-l intereseaza asta.

Mi se asa o marlanie grosolana, care se vede de pe Luna.

O gramada de clienti vor fi taxati cu ocazia acestei prosteli din partea Guvernului.

Stiu ca pot sa rezilieze clientii contractul, dar cu ce rost, ca peste tot cresc preturile la abonamente. Deci nu ai unde sa te duci ca sa zici ca e mai bine.

DAR, totusi, se poate face ceva incat, FURNIZORII sa nu poata sa creasca abonamentele, chiar daca se poate rezilia ? ANPC ceva ?

Daca Guvernul taxeaza furnizorii, atunci de ce Guvernul NU se asigura ca acesti furnizori sa NU PASEZE taxa catre clienti ?
Andrei_78, utilizator
Si cine s-o plateasca, firma? Adia firma sa suporte toate prostiile astora de la guvern?
george-neagu a scris:

Si cine s-o plateasca, firma? Adia firma sa suporte toate prostiile astora de la guvern?

Pai nu-i normal sa plateasca doar FURNIZORUL(FIRMA) ?
Guvernul cui s-a adresat cu acea taxa ? Furnizorului sau clientilor furnizorului(adica tot poporul) ?

Daca Guvernul era sa taxeze asa, degeaba, pe toti locuitorii din Romania, nu ar fi pus acea taxa fix pe popor(persoana fizica) ?

In logica dvs., de ce sa suporte clientii ?
Ati intrebat de parca clientii ar trebui sa se lupte sa preia asupra lor nenorocirea care s-a pogorat asupra saracilor de furnizori.
De ce ar trebui sa-i pese clientului ce pateste Furnizorul ?

Cand e vorba de taxe, furnizorul paseaza catre clienti, dar cand e vorba sa faca profit furnizorul, nicidecum sa paseze din acel profit si clientilor, prin reducerea abonamentelor, etc.

Ce-mi place logica asta care este FAVORABILA DOAR catre SARACII de FURNIZORI !
Andrei_78, utilizator