Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Vanzare imobil
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Vanzare imobil

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: o prietena a achizitionat acum trei luni cu credit imobiliar cu ipoteca o casa pe care acum intentioneaza sa o vanda. A primit o oferta de la un potential cumparator sa primeasca cash jumatate din suma iar diferenta sa i se plateasca in termen de 6 luni pentru a avea timp respectivul sa-si vanda apartamentul. Deoarece respectivul ar dori sa se mute in casa dupa achitarea avansului ce contract sau act ar trebui sa faca prietena mea pentru a nu risca sa nu incaseze si restul sumei? In cazul in care persoana nu ar plati dar ar locui in casa cum ar putea fi evacuata?
Multumesc.
sonya_67, utilizator
Buna ziua,
Contractul este legea partilor.
Va trebui sa cuprinda in contract, in mod clar, concis si neinterpretabil, sub forma de clauze, toate aceste aspecte.
Va multumesc.