Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Voi cumpăra un apartament în care actualul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Voi cumpăra un apartament în care actualul proprietar mai vrea să stea două luni după ce-l achit. Aș vrea să mă asigur că voi prelua apartamentul exact așa cum e acum, ce ar trebui să scrie în contract ca să fiu acoperit?

Urmeaza sa cumpar un apartament cu banii cash insa vanzatorul are nevoie de 2 luni ca sa se mute - ceea ce e ok pt mine - o sa vina in contract trecuta data la care trebuie sa predea imobilul.
Ce ma nelinistete pe mine e urmatorul aspect: daca cumva in perioada asta de 2 luni se intampla un incendiu, sau cineva sparge apartamentul, sau chiar ei insceneaza o spargere si duc tot din apartament - eu cum sunt acoperit in acest sens? Nu au asigurare pe apartament - caci citez din cele spuse de vanzator: 'oricum il vand'.
Se poate specifica in contract ca in cazul in care nu preda apartamentul cum este un momentul vanzarii - contractul sa se anuleze si sa-mi vireze inapoi banii ? Dar cum pot dovedi cum era apartamentul in momentul vanzarii ?
Ce ar trebui sa fie trecut in contract ca sa fiu acoperit ?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Pentru a preveni orice fel de neplacere, aveti posibilitatea de a incheia dvs o polita de asigurare.
m-am gandit si la varianta asta insa daca se intampla ceva pe mine ma afecteaza nu pe ei.. ei pot face orice in astea 2 luni in apt. ?!
Daca am inteles corect, dvs incheiati un contract de vanzare-cumparare si oferiti vanzatorului o perioada suplimentara de 2 luni calendaristice, ulterioara incheierii contractului) pentru ca acesta sa elibereze apartamentul (va rog sa ma corectati daca am inteles gresit). In acest caz, in baza contractului, aveti posibilitatea de a incheia o polita de asigurare facultativa, dvs fiind atat contractant (titular al politei, pe numele caruia se incheie polita si care achita primele), cat si beneficiar (persoana asigurata, care primeste despagubirile in caz de dauna asigurata). Va trebui sa aveti mare atentie la riscurile acoperite.
Buna ziua!
Eu as astepta aceste doua luni si nu as vira banii pana nu elibereaza apartamentul, se pot schimba multe in doua luni si sa nu ajungeti la evacuare prin executor...
Si, dupa vanzare, puteti incheia si polita de asigurare pe numele dvs., ca proprietar..
Ionut.ion, utilizator
e mia greu pentru ca persoana respectiva are nevoie de bani ca sa-si termine casa..

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Eu as astepta aceste doua luni si nu as vira banii pana nu elibereaza apartamentul, se pot schimba multe in doua luni si sa nu ajungeti la evacuare prin executor...
Si, dupa vanzare, puteti incheia si polita de asigurare pe numele dvs., ca proprietar..