avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca cumparatorul vireaza banii

Bună ziua.
Vand un apartament. Cumpărătorii au banii in banca o parte si fac transfer bancar. Restul cash. Cum se procedeaza la notar? Semnăm actele pe care scrie ca dreptul de proprietate se transfera in ziua semnarii ( e corect sa scrie asa) si apoi aștept sa imi intre banii? Cum ma asigur ca nu vor "uita" sa trimita banii? Care sunt etapele corecte?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
Tiberiu25, utilizator
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 12:31, 9 Octombrie 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat sunteti la notar, vine cu dovada platii si semnati actul.
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă prețul depășește 50.000 lei, se virează toată suma prin bancă.
Viramentul se face în ziua semnării contractului, iar documentul bancar se prezintă notarului pentru a fi menționat în act
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarul nu definitivează contractul de vânzare/cumpărare pâna nu aduce chitanța de la bancă, iar o copie a chitanței bancare rămâne la notar.
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
Dapix, utilizator
3 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se consemneaza in contract diferite clauze cu rol de protectie. Dupa semnare notarul trebuie sa se asigure ca plata intreaga a fost facuta. Posibil sa va cheme sa declarati ca ati primit banii, dupa ce aveti intreaga suma achitata si numai dupa aceasta etapa sa definitiveze procedura achizitionarii
Daca banii intra in cont a 2a zi, aceasta inseamna ca pot cere ca definitivarea sa se faca a 2a zi. Aceasta inseamna ca nu semnez in prima zi actele sau cer sa fie notat ca abea cand declar ca am primit suma integrala, acest contract intra in vigoare? Cumparatorii vor spune ca am posibilitatea sa declar ca nu i-am primit Cum sa formulez? Notarul e clar de partea cumparatorilor. A scris in contract ca apartamentul se vinde asa cum a fost la vizionare(este mobilat si utilat), dar discutia a fost sa lasam doar mobila de bucatarie si patul dormitor.

MYRA CIMPEAN a scris:

Se consemneaza in contract diferite clauze cu rol de protectie. Dupa semnare notarul trebuie sa se asigure ca plata intreaga a fost facuta. Posibil sa va cheme sa declarati ca ati primit banii, dupa ce aveti intreaga suma achitata si numai dupa aceasta etapa sa definitiveze procedura achizitionarii

Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
Tiberiu25, utilizator

Alte discuții în legătură

Plata apartamentului, prin transfer bancar cristina.risca cristina.risca Buna seara, Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana fizica, iar plata as vrea sa o fac prin ordin de plata, prin transfer in contul ... (vezi toată discuția)
Doresc tranzactie fara risc Neali Neali Buna dimineata. Am facut tranzactii imobiliare la viata mea. Dar mi se pare ca acum s-a schimbat cate ceva. Voi vinde un imobil. Nu se mai poate da cash? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar ... milena2020 milena2020 Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar un apartament sunt restrictionata la a i da doar 10000 euro vanzatorului in mana si restul prin ... (vezi toată discuția)