Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca cumparatorul vireaza banii

Bună ziua.
Vand un apartament. Cumpărătorii au banii in banca o parte si fac transfer bancar. Restul cash. Cum se procedeaza la notar? Semnăm actele pe care scrie ca dreptul de proprietate se transfera in ziua semnarii ( e corect sa scrie asa) si apoi aștept sa imi intre banii? Cum ma asigur ca nu vor "uita" sa trimita banii? Care sunt etapele corecte?
Mulțumesc!
Tiberiu25, utilizator
Cat sunteti la notar, vine cu dovada platii si semnati actul.
Dacă prețul depășește 50.000 lei, se virează toată suma prin bancă.
Viramentul se face în ziua semnării contractului, iar documentul bancar se prezintă notarului pentru a fi menționat în act
Notarul nu definitivează contractul de vânzare/cumpărare pâna nu aduce chitanța de la bancă, iar o copie a chitanței bancare rămâne la notar.
Dapix, utilizator
Se consemneaza in contract diferite clauze cu rol de protectie. Dupa semnare notarul trebuie sa se asigure ca plata intreaga a fost facuta. Posibil sa va cheme sa declarati ca ati primit banii, dupa ce aveti intreaga suma achitata si numai dupa aceasta etapa sa definitiveze procedura achizitionarii
Daca banii intra in cont a 2a zi, aceasta inseamna ca pot cere ca definitivarea sa se faca a 2a zi. Aceasta inseamna ca nu semnez in prima zi actele sau cer sa fie notat ca abea cand declar ca am primit suma integrala, acest contract intra in vigoare? Cumparatorii vor spune ca am posibilitatea sa declar ca nu i-am primit Cum sa formulez? Notarul e clar de partea cumparatorilor. A scris in contract ca apartamentul se vinde asa cum a fost la vizionare(este mobilat si utilat), dar discutia a fost sa lasam doar mobila de bucatarie si patul dormitor.

MYRA CIMPEAN a scris:

Se consemneaza in contract diferite clauze cu rol de protectie. Dupa semnare notarul trebuie sa se asigure ca plata intreaga a fost facuta. Posibil sa va cheme sa declarati ca ati primit banii, dupa ce aveti intreaga suma achitata si numai dupa aceasta etapa sa definitiveze procedura achizitionarii

Tiberiu25, utilizator