Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intrebare - pași înființare PFA Cod CAEN 8552 ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intrebare - pași înființare PFA Cod CAEN 8552 Învățământ în domeniul cultural

Bună ziua vreau sa stiu care sunt pași de înființarea un PFA cod caen 8552 . Ce anume am de plata la stat la un contract de 3000lei pe luna .
Manuela Rășină, administrator
In maxim 30 de zile de la infiintare veti depune declaratia unica la finante cu venitul anual brut estimat sa-l incasati si cheltuielile anuale etimate sa le platiti in 2019. Din declaratie va rezulta ca aveti de plata impozitul pe venitul din activitati independent si contributiile sociale pana pe 15 martie anul urmator.
Impozit pe venit 10% aplicat la venitul anual net (adica venitul anual brut incasat - cheltuielile anuale platite mai putin asigurarile sociale) si contribuțiile lunare la pensii (CAS) 25% și sănătate (CASS) 10% care sunt raportate la nivelul unui salariu minim brut, de 2080 de lei, iar obligația de a le plăti apare doar atunci când veniturile anuale nete depășesc nivelul a 12 salarii minime brute.
Pentru a va infiinta pfa-ul va rog sa citii la [ link extern ]