Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier, vătămare corporală din culpă. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier, vătămare corporală din culpă. După câte zile de îngrijiri medicale se declanșează urmărirea penală?

Bună ziua. În urma unui accident rutier petrecut pe trecerea de pietoni a rezultat vătămarea unei persoane, șoferul nu avea alcoolemie. După câte zile de îngrijiri medicale se declanșează urmărirea penala? Sunt soluții de înțelegere amiabilă? Ce riscă șoferul vinovat? Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Persoana vatamata trebuie sa aiba peste 90 de zile de ingrijiri medicale sau o alta consecinta de la art. 194 alin. 1 cod penal.
Mulțumesc dacă persoana face plângere, este același lucru?
Daca nu depune plangere, se dispune clasarea. Daca depune si nu are peste 90 de zile de ingrijiri medicale, se dispune clasarea.
Despăgubirile materiale și morale le acorda asigurătorul? Dacă se clasează cazul ce sancțiuni se aplica șoferului vinovat?
Va adresati instantei civile pentru despagubiri sau incercati prin negociere directa cu asiguratorul.