avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore suplimentare

Buna ziua,
Incepand cu data de 31.05.2018, am demisionat. Precizez ca in intervalul de timp cat am lucrat (01.03.2017 - 31.05.2018) am prestat ore suplimentare, in weekend, zile de sarbatori legale si ore de noapte.
Precizez ca aceste ore nu mi-au fost platite (nu au fost trecute nici in statul de plata).
Intentionez sa actionez in instanta angajatorul.
Vreau sa stiu in ce fel pot dovedi existenta muncii suplimentare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu pontaj sau cu condica de prezenta ori cu alte inscrisuri care pot dovedi ca ati prestat o astfel de activitate.
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
In pontaj nu sunt trecute orele si nici condica de prezenta nu este
Ultima modificare: Duminică, 13 Ianuarie 2019
marianpopaconsult, utilizator
Natura postului era non-stop.
Daca cer in instanta contractele de munca ale angajatilor din acest intervel de timp, nu reies orele lucrate de aici?
Nu exista program non-stop pentru un salariat .... Evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat se ţine de căre angajator, in practica, prin intermediul foii colective de pontaj sau prin intermediul condicii de prezenţă.
Vreau sa spun ca unitatea unde am lucrat avea program non-stop.

Alte discuții în legătură

Condica de prezenta zgubi71 zgubi71 Buna seara, condica de prezenta poate constitui o dovada in cazul unei reclamatii la itm sau in instanta,in care cer plata orelor suplimentare efectuate dar ... (vezi toată discuția)
Concediere abuziva? CNL CNL Buna, tocmai am aflat astazi ca sunt concediata pe motiv ca s-a desfiintat postul. E destul de clara legea in sensul asta si nu prea mai am ce face. S-au ... (vezi toată discuția)
Prin dovezi si martori se poate castiga un proces intre un salariat si un angajator? maryieta maryieta e un an lucrez mult peste orele prevazute in contractul individual de munca,orele suplimentare neplatite,sarb legale,sporuri si concediile(odihna si ... (vezi toată discuția)