Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA revanzare apartamente vechi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA revanzare apartamente vechi

Daca cumpar pe firma (firma platitoare de tva) unul sau mai multe apartamente vechi (mai vechi de 5 ani ) de la persoane fizice sunt obligat sa incasez TVA la vanzare ?
Concret, cumpar un apartament cu 80000 EUR pe care il modernizez si il revand cu 105 000 EUR (tot unei persoane fizice) sunt obligat sa adaug TVA la acest pret de 105 000 EUR?
Mentionez ca nu intentionez sa deduc tva-ul platit pentru lucrarile de modernizare daca acest lucru are impact asupra aplicarii TVA la revanzare.

Va multumesc !
In cazul descris de dvs puteti vinde fara tva.
Va multumesc pentru clarificare!
Cu placere !