Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsa condica prezenta.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsa condica prezenta.

Buna ziua. De saptamana trecuta am fost anuntati la locul de munca ca nu vom mai semna zilnic condica de prezenta. Ni s-a justificat ca exista o lege din 2017 prin care se poate delega o persoana care sa verifice prezenta noastra la locul de munca si sa completeze un tabel. Va rog sa ma lamuriti daca exista aceasta varianta. Va multumesc, o zi buna!
Nu exista text de lege privind obligativitatea folosirii condicii de prezenta. Insa in practica, este documentul care reflecta in realitate cerintele art.119 C.mun.