Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!
Bunicii mei au avut 5 copii.Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.
Ulterior ,din cauza remuscarilor bunicii i au dat pământ din curtea lorpentru a putea sa si faca casa după căsătorie.
Tatăl meu a murit , iar după vreo 10 ani ,2 frați ai tatălui ne au dat în judecată .Nu ne am prezentat la proces , eu aveam 16 ani.
Ulterior, am aflat ca l au îndepărtat pe tatăl nostru ca moștenitor al bunicilor.
Pentru ca a fost înfiat.
Este posibil asa ceva ?
În acest caz ,noi ca moștenitori ai tatălui după bunici ,cat ar trebui să primim?
Succesiunea după bunici se poate face daca noi nu suntem prezenti?
Va multumesc !
Marina1989, utilizator
Problema principala este ca dvs nu puteti dovedi gradul de rudenie al tatalui, cu bunicii.
Ca atare, nici tatal dvs nu a avut vocatie succesorala.
Restul discutiilor (cat v-ar fi revenit , ce se intampla daca nu va prezentati), nici nu mai au atat de mare importanta.
În certificatul de naștere al tatălui, la părinți sunt trecuți bunicii.

raluk0207 a scris:

Problema principala este ca dvs nu puteti dovedi gradul de rudenie al tatalui, cu bunicii.
Ca atare, nici tatal dvs nu a avut vocatie succesorala.
Restul discutiilor (cat v-ar fi revenit , ce se intampla daca nu va prezentati), nici nu mai au atat de mare importanta.

Marina1989, utilizator

Ati spus mai sus ca:

Marina1989 a scris:

Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.

Scuze ,la actul de adopție m-am referit.

raluk0207 a scris:

Ati spus mai sus ca:

Marina1989 a scris:

Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.

Ok. Deci tatal dvs purta numele parintilor adoptivi.
Rudele care v-au dat in judecata...
Sunt fratii "buni" ai tatalui, din familia naturala? Sau fratii adoptivi?