avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!
Bunicii mei au avut 5 copii.Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.
Ulterior ,din cauza remuscarilor bunicii i au dat pământ din curtea lorpentru a putea sa si faca casa după căsătorie.
Tatăl meu a murit , iar după vreo 10 ani ,2 frați ai tatălui ne au dat în judecată .Nu ne am prezentat la proces , eu aveam 16 ani.
Ulterior, am aflat ca l au îndepărtat pe tatăl nostru ca moștenitor al bunicilor.
Pentru ca a fost înfiat.
Este posibil asa ceva ?
În acest caz ,noi ca moștenitori ai tatălui după bunici ,cat ar trebui să primim?
Succesiunea după bunici se poate face daca noi nu suntem prezenti?
Va multumesc !
Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
Marina1989, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marina1989 , utilizator 13:25, 14 Ianuarie 2019
Problema principala este ca dvs nu puteti dovedi gradul de rudenie al tatalui, cu bunicii.
Ca atare, nici tatal dvs nu a avut vocatie succesorala.
Restul discutiilor (cat v-ar fi revenit , ce se intampla daca nu va prezentati), nici nu mai au atat de mare importanta.
În certificatul de naștere al tatălui, la părinți sunt trecuți bunicii.

raluk0207 a scris:

Problema principala este ca dvs nu puteti dovedi gradul de rudenie al tatalui, cu bunicii.
Ca atare, nici tatal dvs nu a avut vocatie succesorala.
Restul discutiilor (cat v-ar fi revenit , ce se intampla daca nu va prezentati), nici nu mai au atat de mare importanta.

Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
Marina1989, utilizator

Ati spus mai sus ca:

Marina1989 a scris:

Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.

Scuze ,la actul de adopție m-am referit.


raluk0207 a scris:


Ati spus mai sus ca:

Marina1989 a scris:

Pe tatăl meu l au dat spre adopție, nu am gasit niciun act în sensul ăsta iar numele de familie nu este nici al familiei adoptatoare nici al bunicilor.



Ok. Deci tatal dvs purta numele parintilor adoptivi.
Rudele care v-au dat in judecata...
Sunt fratii "buni" ai tatalui, din familia naturala? Sau fratii adoptivi?

Alte discuții în legătură

Buna ziua! tatal meu impreuna cu tatal sau care a decedat si ... Dreaan Dreaan Buna ziua! Tatal meu este mentionat pe un titlu de proprietate ca mostenitor al defunctului X , pe acest titlu mai este trecut si tatal lui care a decedat + ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui copilului ContSters96930 ContSters96930 o prietena de-a mea s-a casatorit cu un barbat care avea un copil mic de 3 ani din prima casatorie,acum copilul are 23 ani,ea spune ca,copilul a cerut ca in ... (vezi toată discuția)
Infiat de catre bunici cataleata cataleata Buna ziua! Fratele tatalui meu a fost infiat de catre ambii bunici,schimband certificatul de nastere ,pana in varsta de 10 ani,punandu-l pe numele lor,trecand ... (vezi toată discuția)