Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul,2 luni cu bormaşina
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul,2 luni cu bormaşina

Sa mutat un vecin nou si de 2 luni de zile sparge cu bormasina si bate in pereti ,am sunat la politie sa prezentat i-au spus sa respcte doar orele de odihna in rest vecinul lucreaza mai departe zilnic cate 2,3 ore si sunt exact lipita de peretele unde lucreaza el plus tatal meu este si bolnav ia tratament si nu se poate odihni din cauza asta. E normal ca politia sa accepte un deranj de asa lunga durata?Ce se poate face in cazul acesta? Multumesc
viata la bloc nu este atat de linistita pe cat neam dori
Exista situatii in care locatarii obligati sau pentru confort inteleg sa execute reparatii sau imbunatatiri care genereaza si favorizeaza disconfort
Daca vecinul respecta programul de liniste cam greu sa obtineti stoparea executarii de interventii
Nu exista dispozitie in vigoare care sa impuna termen executare remediere.imbunatatire apartament
Buna seara, si la mine este aceeasi problema, dar de mai bine de 4 ani vecina de la 4 tine cativa muncitori in casa care la fel de dimineata pana seara bat cu ciocanul, folosesc bormasina si alte ultilaje. Marea stupoare este ca am chemat politia si au vrut sa-mi dea mie amenda ca imi bat joc de ei, cu mama in varsta de 70 de ani, fosta educatoare, este jignita si umilita in propiul bloc de niste intrusi care nici macar nu sunt trecuti la intretinere si folosesc metri cubi de apa fara sa fie declarati la intretinere. Cum?Am inteles ca se pot umbla la ele si cu asa meseriasi cred si eu ca merge treaba. In concluzie, mi-a crapat tavanul din cauza bocaniturilor. Povestea nu se termina, am fost si la ea la usa cu gandul sa-i vorbesc frumos, dar cum mi-a deschis usa a chemat politia, am fost avertizat din nou de politist ca risc sa-mi iau amenda, ca nu se aude nimic, dar ei nu au intrat in casa sa verifice, doar in pragul usii, i-am surprins de mai multe ori carand placi de pvc, de gresii, ladite si flori, ar fi doar o presupunere ca fac aranjamente florale. Politia nu face nimic, legile la fel, atunci cine? Noi? Nu. De preferat cred ca ar fi sa ma mut :)) Sau sa-i mut pe ei. Poate imi dati un sfat in aceasta privinta!
In blocurile de locuit in comun locatarii se pot confrunta cu atitudini si comportamente lipsite de respect din partea vecinilor
Sunt cazuri in care cu vorba buna se poate solutiona,alte cazuri in care pentru solutionare trebuiesc implicate autoritatile=politie,parchet ,instanta,situatie in care relatiile de dusmanie se amplifica si genereaza neajunsuri pentru partile implicate
Sunt modalitati de solutionare ortodoxe sau/si mai putin ortodoxe dar care uneori dau rezultate
Acesta este urmatorul pas, o declaratie la politie,o vizita din partea domnului sectorist.Multumesc!