Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se poate reduce o pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se poate reduce o pedeapsa

Buna ziua,
Se da urmatoarea situatie: persoana condamnata pentru 2 fapte savarsite aproximativ in aceeasi perioada, pentru una dintre ele a obtinut 3 ani cu suspendare, pentru cea de-a doua, a obtinut tot cu suspendare, dar 8 luni. Fiind savarsite simultan, a rezultat sa execute pedeapsa cea mai mare plus un spor de 1/3 din a doua, si anume 3 ani, 2 luni si 2 saptamani pedeapsa totala de executat. In prezent, a executat aproximativ 3 luni din aceasta.
Am primit o informatie de la cineva si nu stiu daca este adevarata, si anume: se poate inainta o cerere prin care sa se anuleze pedeapsa mai mica, cea de 8 luni si astfel, detinutul sa poate fi eliberat, datorita faptului ca pedeapsa cea mai mare obtinuta initial cu suspendare, este mai mica de 3 ani? Daca da, care este procedura?
Multumesc anticipat.
Trebuie studiat cazul si dosarul în concret.
Trebuie vazute hotărârile.
Va multumesc. Dvs. va ocupati de cazuri penale? Daca da, as dori putin ajutor, daca nu se poate in privat, atunci contra cost (bineinteles).
Daca doriti sa ma intrebati acelasi lucru prin mesaj privat va pot raspunde.
De regula, orice avocat care sa raspunsuri la o tema se pricepe la acea tema.