avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii CCC

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor! Trei ani am lucrat in Germania si acum ne-am intors acasa. M-am angajat in 3 Decembrie 2018 aici la locul nou de munca. (si in Ro nu am fost asigurata.) Dar contractul de munca e pana in Aprilie si apoi se prelungeste sau va deveni nedeterminata. Dar intrebarea e ca eu daca raman insarcinata in a 6-a luna de munca si pana voi intra in prenatal voi avea cam 13 luni (7 luni insarcinata) lucrate atunci voi primi indemnizatia pt crestere copilului? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Ali89 , utilizator 19:28, 16 Ianuarie 2019
Care este data prezumata a nasterii ?

Pana cand ati lucrat in Germania?
Data prezumata a nasteri ar fi cam pe Februarie -Martie 2020. In Germania am lucrat din 2016 pana 2018 august. Dar din august pana in dec nu am lucrat nicaieri.
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
Ali89, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
martie/aprilie 2018 - februarie/martie 2020 perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in considerare: martie/aprilie 2018 - august 2018 (6/5 luni) ; decembrie 2018 - aprilie 2019 ( 5 luni)... va mai trebuie cel putin 2 luni pentru a beneficia de indemnizatie..
Atunci nu am dice sa ma stresez! Multumesc mult pt informatii! Sa aveti o zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! am fost in concediu de creștere copil până în ... Elenq Elenq Buna ziua ! Am fost in concediu de creștere copil până în data de 5 februarie 2022.Pe.perioqda concediului firma la care lucram și-a schimbat sediul în ... (vezi toată discuția)
Indemnizația crestere copil Cris-liana Cris-liana Am lucrat in ultimi 2 ani ,14 luni la 3 firme diferite.in momentul in care am ramas însărcinată am renuntat la munca,deci de 9 luni nu lucrez.am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Andr33a99 Andr33a99 Buna ziua!Bună ziua! Sunt insarcinata in 6 luni si momentan lucrez, urmand ca pe 7 Iunie sa fac 6 luni la actualul loc de munca. Anul trecut am mai lucrat 4 ... (vezi toată discuția)