Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii CCC

Buna ziua! As avea nevoie de ajutor! Trei ani am lucrat in Germania si acum ne-am intors acasa. M-am angajat in 3 Decembrie 2018 aici la locul nou de munca. (si in Ro nu am fost asigurata.) Dar contractul de munca e pana in Aprilie si apoi se prelungeste sau va deveni nedeterminata. Dar intrebarea e ca eu daca raman insarcinata in a 6-a luna de munca si pana voi intra in prenatal voi avea cam 13 luni (7 luni insarcinata) lucrate atunci voi primi indemnizatia pt crestere copilului? Multumesc anticipat!
ana-cer, moderator
Care este data prezumata a nasterii ?

Pana cand ati lucrat in Germania?
Data prezumata a nasteri ar fi cam pe Februarie -Martie 2020. In Germania am lucrat din 2016 pana 2018 august. Dar din august pana in dec nu am lucrat nicaieri.
Ali89, utilizator
martie/aprilie 2018 - februarie/martie 2020 perioada eligibila pentru CCC.

Perioade luate in considerare: martie/aprilie 2018 - august 2018 (6/5 luni) ; decembrie 2018 - aprilie 2019 ( 5 luni)... va mai trebuie cel putin 2 luni pentru a beneficia de indemnizatie..
Atunci nu am dice sa ma stresez! Multumesc mult pt informatii! Sa aveti o zi frumoasa!