Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Respingere apel contestatie proces verbal contraventie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Respingere apel contestatie proces verbal contraventie

Buna seara
Va rog sa-mi spuneti daca am primt hotararea de respingere al apelului in cat timp trebuie sa predau permisul de la data comunicarii inscrise pe plicul care l-am primit de la Tribunal.
Va multumesc
Cu respect
Gabriel ROTARU
rotaru.gabriel@gmail.com
Articolul 118-OUG195/2002
(1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravențiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competență a fost constatată fapta.
(2) Plângerea suspendă executarea amenzilor și a sancțiunilor contravenționale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunțării hotărârii judecătorești.
(la 25-11-2010, Alin. (2) al art. 118 a fost modificat de pct. 1 al art. X din LEGEA nr. 202 din 25 octombrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 714 din 26 octombrie 2010. )
(3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliție din care face parte agentul constatator, care va efectua mențiunile în evidente și îi va restitui permisul de conducere.
(3^1) Hotărârea judecătorească prin care judecătoria soluționează plângerea este definitivă și irevocabilă.*)
(la 25-11-2010, Alin. (3^1) al art. 118 a fost introdus de pct. 2 al art. X din LEGEA nr. 202 din 25 octombrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 714 din 26 octombrie 2010. )
(4) În termen de 15 zile de la data pronunțării hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliției rutiere care îl are în evidență pentru a preda permisul de conducere.
(la 25-11-2010, Alin. (4) al art. 118 a fost modificat de pct. 3 al art. X din LEGEA nr. 202 din 25 octombrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 714 din 26 octombrie 2010. )
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
(la 29-06-2007, Art. 118 a fost modificat de pct. 57 al art. I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 69 din 28 iunie 2007, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 443 din 29 iunie 2007. )
cyan, moderator
15 zile de la data pronuntarii. Cum nu mai esti in acest termen te vei alege cu 30 de zile in plus de suspendare. Desi in mod normal suspendarea trebuie sa inceapa dupa 15 zile de la data pronuntarii, politia poate sa-ti trimita plic acasa cu perioada de suspendare dupa ani de zile (zic ei ca e legal desi nu e).