Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatoria minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatoria minorului

Bună ziua am un baeat de 10 ani care poarta numele tatalui doar ca copilul e cu mine in italia e aici la scoala,are resedinta aici e nascut in italia eu cu tatal copilului nu am fost casatoriti as putea merge cu copilul in Romania si sa ma intorc inapoi in italia fara procura de la tatal lui mentionez ca are si certificat de nastere italian.
Buna ziua,
Daca minorul e cetatean roman NU. Daca tatal refuza sa va dea procura atunci va trebui sa va adresati instantei din Romania solicitand sa se pronunte o sentinta care sa suplineasca acordul tatalui.
Copilul.fiind si cetatean roman veti avea probleme fără acordul tatălui.
Vorbiti cu tatal sa va dea procura.
Declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului sau legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul, cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în această țară.

Diferenta intre a iesi din tara sau nu cu copilul fara acordul tatalui o face daca puteti sau nu, face dovada ca aveti cu copilul domiciliul/ resedinta in Italia.
Declarația celuilalt părinte, declarația ambilor părinți sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredințat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supraviețuitor sau a reprezentantului sau legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieșirea din România, nu este necesară atunci când minorul, cetățean român cu domiciliul sau reședința în țara de destinație se deplasează însoțit, în această țară.
Dacă minorul respectiv călătorește în altă țară decât cea în care își are domiciliul sau reședința, însoțit de către un părinte sau un alt însoțitor major, este necesară declarația care să cuprindă acordul părintelui / părinților / reprezentantului legal cu privire la călătoria minorului.

În situaţia în care poliţiştii de frontieră constată că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de Legea 248/2005 pentru ca minorul să iasă din România, vor întrerupe călătoria acestuia.

Dovada domiciliului minorului în țara de destinație se face cu documentele prevăzute la art. 29 alin. (1) din Normele metodologice aprobate prin HG nr. 94/2006, cu alt document de călătorie al minorului sau cu documentul de identitate al minorului, în care este menționat domiciliul, iar dovada reședinței minorului se face cu documente emise de autoritățile statului de reședință, care atestă că minorul are stabilită reședința în acel stat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Bravo gi-jane. In sfarsit primeste si utlizatoare un raspuns valid si documentat. In curand insa nu va mai fi nevoie de acordul celuilalt parinte, nici in privinta deplasarilor in scop turistic, odata cu intrarea Romaniei in Schengen.
proastasatului, utilizator