Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare locuinta, sfat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare locuinta, sfat.

Buna ziua!

Vreau sa vand o locuinta (la bloc) in curand si as dori un sfat. Am fost la notar si suntem in proces de trimitere a actelor gen certificat energetic etc etc. Toate actele de proprietate, cadastru etc fiind in regula verificate de notar.

Problema este alta, cum facem sa nu luam teapa cu virarea / intrarea in posesia a banilor ? Evitand riscul sa nu ne vireze in cont banii cei care cumpara. Notarul mi-a zis ca sa nu vina cu banii lichizi la notar (valoarea fiind de 20000 euro) , el face actele de vanzare-cumparare si ni le da noua vanzatorilor si cumparatorilor si mai departe este treaba noastra precum cumparatorii sa ne vireze banii in termen de 3 zile. Bine, bine dar cum vine asta? Vindem o locuinta si nu intram in posesia banilor imediat in fata notarului cand semnam ????

Daca iesind pe usa notarului se razgandeste si nu mai vireaza banii? El ramane proprietar si cu banii in cont, este cam riscant. Notarul a zis ca nu se mai fac tranzactii cu banii lichizi la notar ca asa spune legea. Bine, inteleg asta, dar cum sa iesim pe usa notarului fara a intra imediat dupa ce semnam actele in posesia banilor?
Adica facem vinzarea cumpararea semnand actele , iesim din notariat si banii urmeaza sa-i vireze vanzatorii (care sunt deja proprietari) ulterior in interval de pana la 3 zile, este cam riscant si nu imi miroase a bine.
Daca se razgandesc trebuie sa ma judec cu ei, nu e in regula asa procedura. I-am spus asta notarului, la care el imi zice sa nu imi fac nicio grija ca din contra ei sunt legati de noi fiindca in contract va specifica ca daca nu vireaza banii si nu avem dovada (ordinul de plata) contractul va fi nul de drept si tot noi vom fi proprietari. Pai asta nu inseamna un risc mare? Nu inseamna sa ma judec cu ei ca nu au virat banii ? Va rog un sfat , care ar fi procedura legala sa nu riscam. Multumesc anticipat.
Livone74, utilizator
Buna ziua,

Din punct de vedere legal e cum v-a spus dna. notar, in sensul de a se insera o clauza in contract prin care se stipuleaza ca daca nu vireaza banii contractul va fi nul si ca transferul proprietatii intervine la momentul la care banii intra in cont, dar este bine de inserat si contul in care urmeaza a se livra banii, termenul in care urmeaza a se face plata si data la care banii trebuie sa fie in cont,

Puteti sa mergeti cu cumparatorii la banca dupa ce plecati de la notar ca sa vedeti ca a efectuat plata.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Multumesc frumos!

Sa inteleg ca avand acea clauza in contractul de vanzare cumparare devine nul automat si nu mai implica procedura de a ne judeca in instanta ?

Teama este sa nu existe riscul de a se razgandi si sa nu faca plata vazandu-se proprietari cu acte in regula..
Nu mi se pare in regula sa pleci din notariat vanzand o locuinta si sa nu intri cand semnezi vanzarea ei in posesia banilor.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Din punct de vedere legal e cum v-a spus dna. notar, in sensul de a se insera o clauza in contract prin care se stipuleaza ca daca nu vireaza banii contractul va fi nul si ca transferul proprietatii intervine la momentul la care banii intra in cont, dar este bine de inserat si contul in care urmeaza a se livra banii, termenul in care urmeaza a se face plata si data la care banii trebuie sa fie in cont,

Puteti sa mergeti cu cumparatorii la banca dupa ce plecati de la notar ca sa vedeti ca a efectuat plata.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea

Livone74, utilizator
Eu zic ca trebuie inserat si faptul ca "transferul proprietatii intervine la momentul la care banii intra in cont, sens in care, vanzatorul va inmana cumparatorului si notarului aceasta dovada".

Daca nu intra banii in cont in termenul stipulat in contract se trimite o notificare prin care se aduce la cunostinta desfiintarea de drept a contractului, si acest aspect este bine de inserat in contract, ca simpla notificare din partea dumneavoastra desfiinteaza de drept contractul.

Din pacate, litigii pot iesi din orice, dar in cazul unui contract de vanzare-cumparare este si interesul lor sa cumpere. Va inteleg ingrijorarea, dar oricum ar fi, daca nu va platesc banii in actiune castigati sigur.
Deci pana la urma tot in instanta se poate ajunge daca ar fi de rea credinta sa nu vireze banii........Si stim cu totii ca un proces dureaza mult timp. In fine ....multumesc.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Din punct de vedere legal e cum v-a spus dna. notar, in sensul de a se insera o clauza in contract prin care se stipuleaza ca daca nu vireaza banii contractul va fi nul si ca transferul proprietatii intervine la momentul la care banii intra in cont, dar este bine de inserat si contul in care urmeaza a se livra banii, termenul in care urmeaza a se face plata si data la care banii trebuie sa fie in cont,

Puteti sa mergeti cu cumparatorii la banca dupa ce plecati de la notar ca sa vedeti ca a efectuat plata.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea

intrebati la banca despre instrumentul escrow.
acesta este un cont in care cumparatorul depune banii, care intra la dvs doar atunci cand va prezentati la banca cu contractul semnat.
daca nu incheiati contractul in, sa zicem, 30 zile, banii revin la cel care I-a depus