Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim in constructii

Buna ziua ! Va supun atentiei urmatoarea situatie.
O societate comerciala de constructii, CAEN 4120, realizeaza peste 80% din cifra de afaceri in domeniul constructiilor. Ponderea salariatilor care executa lucrari de constructii ( zidari, fierari-betonisti, dulgheri, betonisti, etc ) este de 50% din totalul salariatilor. Diferenta de salariati ( soferi, masinist utilaje terasiere, sudori, lacatusi, personal TESA nespecific ) trebuiesc incadrati cu salariul minim de 3000 de lei lunar, sau isi mentin salarizarea actuala, cu minimul de 2080 lei lunar.
Multumesc frumos !
LIVIU NISTEA, utilizator
Atata timp cat in ordonanță nu se face diferențiere funcțe de încadrarea personalului se intelege ca salariul minim se aplica întregului personal.
Trebuiesc incadrati cu salariul minim de 3000 de lei brut lunar,