Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... administrator srl vine bun si incaseaza pretul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

administrator srl vine bun si incaseaza pretul

Un administrator al unui srl poate sa vanda un bun al societatii si sa incaseze pretul vanzarii in contul personal si nu in contul bancar al societatii?
Nu se încasează bani în cont personal.
Se cheamă deturnare de fonduri / fraudă şi delapidare, încălcarea obligaţiei fiduciare, de loialitate faţă de firmă şi de diligenţă faţă de firmă şi asociaţi.
Dar poate firma nu are cont şi a încasat banii doar ca un expedient şi imediat după aceea a pus banii în casieria firmei sau în cont.
Trebuie dovedită intenţia.
asa stiam si eu, dar nu gasesc un articol care sa spuna clar daca societatea detine cont bancar banii din vanzari de active trebuie sa intre acolo. societatea sigur la momentul respectiv avea cont bancar, iar administratorul nu a depus banii ulterior in acel cont. mai mult coincidenta sau nu societatea la scurt timp a intrat in insolventa.
Ce importanţă are că nu există lege care să oblige vărsarea banilor în cont?
Depinde ce anume vrei să dovedeşti. Ce metodă de recuperare foloseşti sau scopul cercetării: civil, penal, raport.
Important este că banii au dispărut.
Nu cred că există o lege care să oblige o societate să deschidă un cont la bancă (există excepţii pentru firme cu activitate şi licenţiere specială)
Există anumite plafoane cu operaţiuni în numerar - se dau amenzi fiscale, dar asta nu mai contează la o firmă în faliment.

Păi nu e coincidenţă că firma a intrat în insolvenţă. Este un mod de operare clasic. Înstrăinarea de active şi însuşirea banilor pentru a le sustrage de la executare.

În acest caz va fi atrasă răspunderea personală a administratorului pentru insolvenţă/faliment.
ideea e ca eu ca lichidator al societatii in cauza incerc sa dovedesc fie pe de o parte ca administratorul nu era imputernicit sa vanda, fie in cazul in care demonstreaza ca a avut acordul prin aga de la asociati sa vanda, faptul ca banii nu au intrat in contul societatii....si da pentru o atragere a raspunderii acestuia.
lichidatorul nu trebuie să dovedească nimic, este datoria creditorilor să-şi apere drepturile.
lichidatorul spune o opinie.
lipsa imputernicirii nu a fost cauza insolvenţei. e irelevantă.
dispariţia banilor, da, e importantă.