Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... curs de puericultura - drepturi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

curs de puericultura - drepturi

Buna ziua. In loc de curs de puericultura "pe bune", angajatii apeleaza la atestate obtinute on-line in 5 min. Atestatele astea sunt legale?
Mai jos link exemplu furnizor.
[ link extern ] /.
Cine plateste suplimentul de 10 zile concediu paternal? Eu sau statul?
1. Indemnizația pentru concediul paternal se plătește din fondul de salarii al unității și este egala cu salariul corespunzător perioadei respective.

2. Cursul de puericultura va fi ținut de medicul de familie al tatălui, în perioada de sarcina a mamei sau după nașterea copilului.
În urma verificării noțiunilor dobândite medicul de familie va elibera atestatul de absolvire a cursului de puericultura.