Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curs puericultura pentru tatici
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curs puericultura pentru tatici

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cine poate sa organizeze cursuri de puericultura pentru viitori tatici, cat dureaza acestea si cum arata certificatul care atesta absolvirea acestui curs.
Va multumesc.
HOTARARE NR. 244 DIN 10 APRILIE 2000 PENTRU APROBAREA NORMELOR METODOLOGICE DE APLICARE A LEGII CONCEDIULUI PATERNAL NR. 210/1999

ARTICOLUL 7
(1) Cursul de puericultura consta in prezentarea unor notiuni elementare teoretice si practice necesare in vederea ingrijirii copilului mic, in vederea participarii efective a tatalui la ingrijirea propriului copil nou-nascut.
(2) Cursul de puericultura va fi tinut de medicul de familie al tatalui, in perioada de sarcina a mamei sau dupa nasterea copilului.
(3) In urma verificarii notiunilor dobandite medicul de familie va elibera atestatul de absolvire a Cursului de puericultura.
(4) In cazul in care tatal are studii de specialitate (medic, asistent medical) nu mai este necesara absolvirea cursului de puericultura, ci numai obtinerea atestatului in conditiile prevazute la alin. (3).
(5) Atestatul reprezinta actul doveditor prin care se constata insusirea notiunilor prevazute la alin. (1) si cuprinde, impreuna cu aceasta constatare, datele personale din cartea de identitate a tatalui, locul sau de munca, data eliberarii, semnatura si parafa medicului de familie.

Eu am luat adeverinta de la medicul de familie, pe baza careia am beneficiat de cele 10 zile in plus( peste cele 5) la nasterea copilului. Banuiesc ca asta este si scopul dvs.