Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE CUMPARARE CAMERA DIN APARTAMENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE CUMPARARE CAMERA DIN APARTAMENT

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament cu 4 camere. As putea cumpara o singura camera din cele 4 , sa mi se faca un contract de vanzare cumparare pe spatiul respectiv ? Daca da, cat m-ar costa ?
Cine este proprietarul apartamentului si cine sunt ceilalti "vecini"?
Proprietarul este tatal meu, iar vecinii mama (ce-i drept vitrega), fratele si verisoara din partea mamei.
Si care ar fi scopul "cumpararii" numai a unei camere?
In primul rand astfel de vanzari nu se pot realiza din cauza ca un apartament este un intreg, este intabulat cu un singur nr cadastral, ar trebui realizata o dezlipire, adica impartirea apartamentului pentru a cunoaste ce cota va revine din partile ce le utilizati in comun, bucatarie, baie, holuri, balcon, lucru destul de dificil.