Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani pierduți în ATM
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani pierduți în ATM

Bună ziua. Săptămâna trecută am fost la banca Intesa sanpaolo din Zalău unde am dorit să extrag de la bancomat suma de 2000 lei. Cardul este eliberat de banca lor dar din Italia. Am efectuat toți pașii, am făcut tranzacția din euro in lei, am fost de acord cu schimbul valutar, mi sa eliberat chitanța iar când se numărau banii,sa închis bancomatul pentru 3 minute. În cazul asta am fost la directorul băncii dar nu a vrut să ne ajute sa recuperam banii deoarece a zis că trebuie să merg în Italia să fac refuz de plată chiar dacă bancomatul sa închis în România. A vorbit foarte urât cu mine. A spus că nu îl interesează că trebuie să fac ce mi a spus. Va rog să-mi dați un sfat cam ce ar trebui să fac. Vă mulțumesc.
Trebuia sa faceti o sesizare in scris pe care sa o inregistrati la banca.

Contactati banca emitenta din Italia si solicitati indrumari.

Contactati si sediul central din Romania si puteti trimite o sesizare si pe email la headoffice@intesasanpaolo.ro
sau la Tel: +40-214.053.600;
Tel Verde: 0800 800 888;
[ link extern ]
Da, trebuie facuta sesizarea scrisă la banca unde ati avut problema si sa cereți și indisponibilizarea filmării
La banca din Romania ă fost problema si trebuie totul.corelat.
Este posibil ca în Italia sa apara ca ati luat banii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mi se pare stupid ce spune directorul Bancii in sensul ca trebuie sa mergeti in Italia dupa bani, eu v-as recomanda sa sesizati urgent ANPC. Inainte sesizare si la Banca.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Practic banca romana datorează banii daca ei i-au fost solicitați.
Ar fi bine sa cereți și temeiul legal în baza căruia va trimite în Italia.
Exista si anumite reglementări interne sau regulamente BNR care pot avea anumite prevederi pentru astfel de cazuri.