Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Care lege prevede și unde ca dacă se începe procedura de succesiune la un notar se poate doar cu acordul primului notar se se reia procedura. Dacă este SERIVICIU NOTARIAL ȘI NU SUNT MULTUIT DE MODUL ÎN CARE ESTE ORGAIZATA ACTIVITATEA.
Art 102, alin 3 din Legea 36/1995 privind activitatea notariala:
"In cazul in care in circumscriptia unei judecatorii sunt mai multi notari publici, competenta de indeplinire a procedurii succesorale apartine primului notar public sesizat. "
Adică la primul notar a fost înregistrat dosarul succesoral.
Procedura de transfer este reglementată de Regulamentul Camerei Notarilor Publici, dar în orice caz, nici un dosar "nu pleacă " din birou fara acordul notarului si al Presedintelui Camerei Notarilor Publici, care trebuie sa aprecieze temeinicia motivelor de transfer.