Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune. Ma judec cu mortul ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune. Ma judec cu mortul ?

Stapanesc netulburat un teren in Bucuresti de peste 37 ani si vreau sa dobandesc proprietatea prin uzucapiune dar nu stiu pe cine sa chem in judecata deoarece cel de la care am cumparat a decedat si nu stiu daca are mostenitori.
Pe cine chem in judecata ?
daca ai cumparat, esti proprietar.
cu cine vrei sa te mai judeci?
Terenul a fost cumparat cu chitanta de mana.
a) Se citeaza "mortul" cu domiciliul necunoscut prin publicitate. Nu stii nimic despre faptul ca a decedat sau nu.
b) Normal ar fi sa chemi in judecata mostenitorii proprietarului care stii ca a decedat, dar

ramai la varianta "a".
La ce institutie sa ma adresez pentru a afla daca mortul are mostenitori ?
exista o astfel de institutie, care sa tina evidenta mostenitorilor ? :D