Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune. Ma judec cu mortul ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune. Ma judec cu mortul ?

Stapanesc netulburat un teren in Bucuresti de peste 37 ani si vreau sa dobandesc proprietatea prin uzucapiune dar nu stiu pe cine sa chem in judecata deoarece cel de la care am cumparat a decedat si nu stiu daca are mostenitori.
Pe cine chem in judecata ?
Da, exista, in circumscriptia fiecarei judecatorii, Registrul de evidenta al succesiunilor , tinut de Biroul notarial desemnat de Camera Notarilor Publici, conform Legii notarilor publici si Regulamentului de aplicare:

LEGE nr.36 din 12 mai 1995
Legea notarilor publici şi a activităţii notariale
Art. 68. - Procedura succesorală notarială se deschide, după caz, la cererea oricărei persoane interesate, a procurorului, precum şi a secretarului consiliului local al localităţii în raza căreia defunctul şi-a avut ultimul domiciliu, atunci când are cunoştinţă că moştenirea cuprinde bunuri imobile.
În cazul decesului unei persoane care nu a avut ultimul domiciliu în ţară, procedura succesorală se poate îndeplini de notarul public din circumscripţia teritorială a judecătoriei în care defunctul şi-a avut bunurile cele mai importante ca valoare.
Notarul public sesizat are obligaţia de a verifica în prealabil competenţa teritorială, iar dacă constată că succesiunea este în competenţa altui birou notarial, se desesizează, fără să mai citeze părţile, trimiţând cauza notarului public competent.
În cazul în care într-o circumscripţie teritorială sunt mai multe birouri de notari publici, competenţa de îndeplinire a procedurii succesorale aparţine primului birou sesizat. Notarul public va verifica dacă procedura succesorală nu s-a deschis la un alt birou de notar public din aceeaşi circumscripţie, cercetând, în acest scop, registrul de evidenţă a succesiunilor, potrivit regulamentului.

Ordin Nr. 710/C din 5 iulie 1995 pentru adoptarea
Regulamentului de punere în aplicare a Legii notarilor publici
si a activitatii notariale, nr. 36/1995

Art. 43
(1) In registrul de succesiuni se inregistreaza dosarele succesorale.
(2) Pentru evitarea unei duble proceduri succesorale, dosarul succesoral se va intocmi numai dupa ce se va verifica din oficiu ca nu exista un alt dosar format in cauza, la acelasi birou notarial sau la un alt birou de notar public din aceeasi circumscriptie teritoriala. Neintocmirea dosarului succesoral pentru acest motiv va fi adusa la cunostinta partilor interesate direct sau prin corespondenta, dupa caz.
(3) Pozitia din registrul succesoral se inchide la eliberarea certificatului de mostenitor, la suspendarea dosarului sau in alte cazuri de inchidere a procedurii succesorale.
(4) Repunerea pe rol a unei cauze succesorale se va face dupa o noua inregistrare cu mentiunea corespunzatoare in coloana de observatii la vechiul dosar.
Art. 44
(1) In opisul succesoral se trec numele si prenumele autorului succesiunii si numarul de inregistrare a dosarului.
(2) Daca in circumscriptia unei judecatorii functioneaza mai multe birouri notariale, se va tine si un opis de evidenta a procedurilor succesorale inregistrate in intreaga circumscriptie teritoriala, de biroul notarial desemnat de Colegiul director al Camerei notarilor publici.

Stapanesc netulburat un teren in Bucuresti de peste 37 ani si vreau sa dobandesc proprietatea prin uzucapiune dar nu stiu pe cine sa chem in judecata deoarece cel de la care am cumparat a decedat si nu stiu daca are mostenitori.
Pe cine chem in judecata ?

De regula, invocarea uzucapiunii se face pe cale de exceptie in aparare in cadrul unei actiuni in revendicare. Exista posibilitatea de a constata interventia uzucapiunii pe calea unei actiuni in constatare dar am vazut instante respingand astfel de actiuni.

Stapanesc netulburat un teren in Bucuresti de peste 37 ani si vreau sa dobandesc proprietatea prin uzucapiune dar nu stiu pe cine sa chem in judecata deoarece cel de la care am cumparat a decedat si nu stiu daca are mostenitori.
Pe cine chem in judecata ?

De regula, invocarea uzucapiunii se face pe cale de exceptie in aparare in cadrul unei actiuni in revendicare. Exista posibilitatea de a constata interventia uzucapiunii pe calea unei actiuni in constatare dar am vazut instante respingand astfel de actiuni.