Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Imi voi recupera salariile restante de la fostul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Imi voi recupera salariile restante de la fostul angajator?

Buna ziua, am fost angajata la o fundatie timp de un an si sase luni, in data de 15 octombrie a.c. angajatorul a incetat activitatea din motive financiare spunandu-ne ca ultimele doua salarii restante le vom primi de la lichidator intrucat a declansat procedura de lichidare a fundatiei. Spre surprinderea mea, dupa mai multe discutii cu lichidatorul, procedura declansata nu a fost de lichidare judiciara ci doar administrativa, iar dupa spusele doamnei respective nu se va constitui masa credala. Ce pot face in acest caz, sa imi pot recupera banii de la fundatie, dat fiind ca am fost de acord cu desfacerea contractului de munca conform C. M 65/1 pentru a putea beneficia de somaj si a nu avea intrerupere in cartea de munca, intrucat sunt insarcinata in luna a 5 a. Va multumesc.
Actiune in justitie.
Fiind litigiu de munca este scutit de taxe.
Contestatia o veti depune la tribunalul de pe raza de domiciliu.

Termenul de prescriptie ptr drepturi salariale este de 3 ani.
In afara de drepturile salariale la zi, angajatorul este obligat sa va plateasca si c/valoarea concediului de odihna neefectuat plus minimum un salariu compensator conf.CCMuN asta daca nu aveti CCM pe ramura sau unitate care sa prevada mai mult.
Pentru drepturile banesti cuvenite si neacordate puteti chema in instanta angajatorul.
Cred ca ar trebui anuntat lichidatorul despre aceste plati neefectuate,sa verificati daca sunteti trecuta pe lista, si introduceti actiune in instanta pentru recuperarea drepturilor salariale.