Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daună totală economică subevaluată, ofertă de la ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daună totală economică subevaluată, ofertă de la asigurător cu mult sub prețul de piață. Am voie să comand eu o expertiză auto, se ține seama de ea?

Buna ziua! As dorii cateva detalii si sfaturi in legatura cu un accident auto, din care a rezultat dauna totala economica pentru masina mea. Automobilul a fost tractat in ziua accidentului in cea mai apropiata reprezentanta cu service autorizat, si acolo a ramas. Asiguratorul vinovatului a refuzat orice cale de a reevalua dosarul, si respectiv masina (proprietate personala). Deoarece atat eu cat si service-ul constatator este de parere ca oferta asiguratorului este cu mult sub pretul de pe piata si ca nu s-a respectat legea, iar diferenta dintre dauna si oferta este foarte mare, as dorii sa fac o expertiza separata si sa reusesc finalizarea acestei situatii care dureaza de 5 luni. Exista 2 probleme acum, asiguratorul nu vrea sa plateasca devizul service-ului constatator de dauna, iar acestia imi cer sa platesc devizul si sa iau masina (nedeplasabila) deoarece inca sunt proprietarul masinii. Tot asiguratorul mi-a spus ca nu am voie sa cer expertiza separata si daca decid sa o fac, voi avea de suferit financiar. Deocamdata nu am acceptat oferta asiguratorului care include si licitatie epavei. Acum vreau si eu sa stiu cine mai exact plateste devizul de service avand in vedere ca eu sunt pagubitul, si daca am voie legal sa fac o expertiza auto, si cui ma pot adresa. Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Foarte bun, complect si sper util raspunsul dvs. dle. Ionescu. Felicitari !