Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte locuinta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte locuinta?

Daca doi soti au divorțat in anul 2016, iar in prezent, se va realiza partajul, daca locuinta cumpărată in 2008 este înregistrată cu o valoare de 36.000 de RON, atunci cu cat va fi valorificata in prezent? Cu aceeași valoare cu cat a fost cumpărata sau va avea loc o alta forma de calcul pentru împărțirea acesteia?
Se va expertiza, se va imparti la valoarea de piata actuala.
In cadrul procesului de partaj se va efectua o expertiza judiciara care va avea in vedere starea de fapt a imobilului, valoarea de circulatie, imbunatatirile sau dimpotriva uzura acestui imobil.
Insa daca imobilul nu a suferit nicio modificare in decursul celor 8 ani, singura modificare fiind mobilierul, se va lua in vedere pretul cu care a fost cumpărat plus contravaloarea mobilierului adaugat?
Nu, pretul actual.
Nu ,în mod obligatoriu va fi desemnat de către instanța un expert care va stabili valoarea de circulație a imobilului la momentul actual.