avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG114/2018, scaderea salariului brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG114/2018, scaderea salariului brut

Buna seara, conform OUG 114/2018 ar fi urmat sa beneficiez de o crestere substantiala a salariului net, dar conducerea firmei de constructii in cadrul careia sunt angajat a luat decizia de a servi intregului colectiv de personal TESA, in general cu salarii nete mai mari de 3000 de lei, acte aditionale la contractul colectiv de munca in care se specifica scaderea salariului brut in asa fel incat salariul net sa ramana acelasi ca inainte de intrarea in vigoare a OUG 114/2018. Totul fara negociere, fara discutii, fara explicatii. Majoritatea colegilor deja au semnat, de frica, din prostie, din lasitate. Eu am refuzat. Masura nu era menita a creste nivelul salariilor in domeniu? Ma refer la toate salariile nu doar la cele sub 3000 brut, Inteleg ca este legala masura luata de conducere atat timp cat angajatii sunt de acord, dar pot fi obligat/constrans sa semnez si eu? Poate fi atacata cumva miscarea conducerii?
Cel mai recent răspuns: loakvo , utilizator 15:39, 24 Ianuarie 2019
OUG 114/2018 obliga angajatorii sa majoreze salariile aflate sub 3000 lei,nu si alte salarii.

Nu puteti fi obligat sa semnati un astfel de act aditional.
Nu pot fi obligat, pot fi constrans. Sunt in perioada de proba, nu semnez, am zburat. Semnez si plec eu cand imi gasesc altceva mai bun. O dezicie greu de luat. Eu sunt sincer dezamagit si ma vad fara o varianta buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transferul contributiilor Daliborka Daliborka Buna seara, as avea o intrebare cu privire la cresterea salariului brut in urma transferului de contributii in sarcina angajatului, compania este obligata sa ... (vezi toată discuția)
Oug 114/2018 elen2010 elen2010 Buna ziua, Tatăl meu lucrează în construcții, la același angajator de 2 ani.Că urmare a OUG 114/2018 salariul a fost marit, timp de 2 luni. După care, ... (vezi toată discuția)
Marire salar brut de la 01.01.2019 ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca codul caen al firmei este 7112....este unul din codurile CAEN pentru care se maresc salariile brute in constructii.... si femeia de servici ... (vezi toată discuția)