Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am luat amendă la ora 15:24 de la Poliția locală ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am luat amendă la ora 15:24 de la Poliția locală pentru neplata parcării prin sms, parcare pe care am achitat-0 la 15:30. Am dovada plății în mesageria telefonului, pot să contest în instanță această amendă aberantă?

Am luat o amenda data de politia locala constanta pentru neplata parcarii prin sms la ora 15.24. Eu lasand masina si platind parcare ulterior la ora 15.30 am dovada platii in mesageria telefonului.Pot sa contest in instanta aceasta amenda aberanta.
Manuela Rășină, administrator
nu aveti sanse daca la momentul savarsirii contraventiei nu aveati achitata taxa de parcare.
Bineinteles ca aveti sanse, macar la inlocuirea amenzii cu un avertisment. In termen de 15 zile de cand vi se comunica PV-ul de constatare si sanctionare a contraventiei, faceti plangere contraventionala, si o depuneti la Judecatoria Constanta, registratura. Faceti un printscreen la dovada platii, printati-l si atasati-l la cerere. Succes!

Ranete a scris:

Am luat o amenda data de politia locala constanta pentru neplata parcarii prin sms la ora 15.24. Eu lasand masina si platind parcare ulterior la ora 15.30 am dovada platii in mesageria telefonului.Pot sa contest in instanta aceasta amenda aberanta.

Multumesc pt raspuns dar as mai avea o intrebare. Sa platesc amenda in 48 de ore si fac contestatia in 15 zile de la primirea PV sau fac doar contestaia fara plata amenzii, la judecatoria constanta.
Multumesc inca o data
Puteti sa si platiti, dar cereti instantei si restituirea contravalorii amenzii. Eu nu le recomand clientilor mei sa plateasca, indiferent de suma, isi blocheaza banii.

Ranete a scris:

Multumesc pt raspuns dar as mai avea o intrebare. Sa platesc amenda in 48 de ore si fac contestatia in 15 zile de la primirea PV sau fac doar contestaia fara plata amenzii, la judecatoria constanta.
Multumesc inca o data

Obligatoriu sa faceti plata in termenul in care se mai poate achita jumatate din minim. Mai nou termenul e de 15 zile (pana recent era 48 de ore, dar, ca sa fiti sigur, uitati-va pe procesul-verbal). Daca nu platiti, contestati in instanta si pierdeti, tot va trebui sa achitati amenda si nu veti mai beneficia de termenul in care sa puteti plati jumatate, ci veti fi nevoit sa achitati suma intreaga. Cand formulati contestatia, solicitati restituirea sumei achitate cu titlu de amenda.
Sanse aveti, totusi, nu extraordinar de mari, in functie de circumstante. De curiozitate: ati vazut procesul verbal sau vreo nota de constatare pe masina inainte sa platiti parcarea?