Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul Compensator.

La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul Compensator si cum se procedează. Mulțumesc frumos
Art. 551. – Compensarea în cazul cazării în condiții necorespunzătoare – Recursul Compensatoriu
(1) La calcularea pedepsei executate efectiv se are în vedere, indiferent de regimul de executare a pedepsei, ca măsură compensatorie, și executarea pedepsei în condiții necorespunzătoare, caz în care, pentru fiecare perioadă de 30 de zile executate în condiții necorespunzătoare, chiar dacă acestea nu sunt consecutive, se consideră executate, suplimentar, 6 zile din pedeapsa aplicată.
Multumesc frumos, o seară frumoasă !!

Sebastian Simon a scris:

Art. 551. – Compensarea în cazul cazării în condiții necorespunzătoare – Recursul Compensatoriu
(1) La calcularea pedepsei executate efectiv se are în vedere, indiferent de regimul de executare a pedepsei, ca măsură compensatorie, și executarea pedepsei în condiții necorespunzătoare, caz în care, pentru fiecare perioadă de 30 de zile executate în condiții necorespunzătoare, chiar dacă acestea nu sunt consecutive, se consideră executate, suplimentar, 6 zile din pedeapsa aplicată.