avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul Compensator.

La cata pedeapsa executata poti beneficia de Recursul Compensator si cum se procedează. Mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Oana vdv , utilizator 18:50, 27 Ianuarie 2019
Art. 551. – Compensarea în cazul cazării în condiții necorespunzătoare – Recursul Compensatoriu
(1) La calcularea pedepsei executate efectiv se are în vedere, indiferent de regimul de executare a pedepsei, ca măsură compensatorie, și executarea pedepsei în condiții necorespunzătoare, caz în care, pentru fiecare perioadă de 30 de zile executate în condiții necorespunzătoare, chiar dacă acestea nu sunt consecutive, se consideră executate, suplimentar, 6 zile din pedeapsa aplicată.
Multumesc frumos, o seară frumoasă !!

Sebastian Simon a scris:

Art. 551. – Compensarea în cazul cazării în condiții necorespunzătoare – Recursul Compensatoriu
(1) La calcularea pedepsei executate efectiv se are în vedere, indiferent de regimul de executare a pedepsei, ca măsură compensatorie, și executarea pedepsei în condiții necorespunzătoare, caz în care, pentru fiecare perioadă de 30 de zile executate în condiții necorespunzătoare, chiar dacă acestea nu sunt consecutive, se consideră executate, suplimentar, 6 zile din pedeapsa aplicată.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 169/2017 efect redobandire permis anulat Mircea Gad Mircea Gad Buna ziua, Doamna Avocat Ana-MAria Dutescu mi-a explicat, printr-un raspuns in luna februarie, pe acest forum, ca pot sustine examenul de redobandire permis ... (vezi toată discuția)
Redobandire pemis auto dupa eliberare conditionata Mircea Gad Mircea Gad Buna ziua, Am fost eliberat conditionat in Iulie 2018, cu cca 7 luni inainte de termenul de 1 an si 9 luni la care am fost condamnat cu executare pentru ... (vezi toată discuția)
Recursul compensatoriu Andreea.du Andreea.du Va rog am nevoie de un raspuns! O persoana care a executat pedeapsa cu inchisoarea din 2013 fiind eliberata in 2015 beneficiaza de aceasta lege: 169/2017? ... (vezi toată discuția)