Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stare civila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stare civila

Am adoptat un copil si instanta a respins cererea de schimbare a prenumelui, motivand ca se poate doar pe cale administrativa. Asa este sau e un abuz din partea instantei?
buna seara,
Nu, schimbarea se face pe cale administrativa.
Lamentabila solutie, domnule Kiritescu. La ultima verificare, instanta poate in momentul incuviintarii adoptiei sa dispuna, la cererea adoptatorilor, schimbarea prenumelui celui adoptat.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

buna seara,
Nu, schimbarea se face pe cale administrativa.

art 473
(3) Pentru motive temeinice, instanţa, încuviinţând adopţia, la cererea adoptatorului sau a familiei adoptatoare şi cu consimţământul copilului care a împlinit vârsta de 10 ani, poate dispune schimbarea prenumelui copilului adoptat.

Puteti ataca hotararea.
gi-jane2, moderator