Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Divort+ partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Divort+ partaj

Buna seara, odata ce am deschis in instanta un proces de divort cu minor? As putea adauga in acest dosar si initierea partajului de bunuri comune? As vrea sa scap de tot acest tam-tam cat mai curand posibil.Mentionez ca inca nu am primit primul termen
Practica instantelor este de a disjunge dosarele solutionand intai divortul si dupa finalizarea acestuia partajul imtr-un dosar separat.
Sau mai simplu spus: da, puteți. Puteți să vă modificați/completați cererea până la primul termen de judecată. Dar s-ar putea să aveți tot două dosare ca urmare a disjungerii (= separare, pe românește).
Ce vă face să credeți că veți scăpa mai repede/că veți rezolva mai repede o problemă, dacă îi adăugați un spor de complicație?
romascanu, moderator
Partajul durează foarte mult; prin urmare, chiar și în ipoteza puțin probabilă în care instanța nu va disjunge cauzele, nu veți obține decât tergiversarea soluției de desfacere a căsătoriei.
Dar, pentru a răspunde întrebării dvs, arăt că puteți modifica cererea până la primul termen de judecată.