Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contract de inchiriere spatii comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contract de inchiriere spatii comune

Contractul de inchiriere spatii comune incheiat anterior intrarii in vigoare a Legii 196/2018 mai este valabil in prezent? Avand in vedere faptul ca s-au schimbat conditiile de inchiriere trebuia incheiat un nou contract sau se merge, in continuare, pe vechiul contract? Contractul este lovit de nulitate?
mira55, utilizator
Utilizarea exclusiva a partii comuine din condominiu de catre un proprietar in baza unui contract d elocatiune sau de folosinta ,era prevazuta si de disp L nr 230/2007
daca s-au modificat clauzele contractuale se poate incheia act aditional la contractul initial
Contractul initial nu este lovit de nulitate atat timp cat a fost incheiat in temeiul dispozitiilor in vigoare la momentul incheierii documentului
DA
Legea 196/2018 nu prevede nici o obligatie de reziliere si nici nu creeaza nulitatea contractelor precedent semnate.
Daca AP-ul schimba conditiile de inchiriere trebuie ca cel care inchiriaza sa-si dea acordul si se va adauga o anexa (act aditional) la contractul initial.
Daca acest contract de inchiriere era legal inainte de intrarea in aplicatie a legii 196/2018 drepturile si obligatiile initial prevazute in contract continua si dupa intrarea in vigoare a noii legi.
Deci, atentie la schimbarile contractuale pe care vreti sa le efectuati!!!
Demos, utilizator
Conditiile de inchiriere s-au schimbat prin chiar prevederile noii legi, 196/2018, in sensul ca, in prezent, pentru inchiriere, este necesar acordul tuturor proprietarilor, fapt care in vechea lege, 230/2007, nu era stipulat. Mai mult, contractul, pe actuala lege, are valabilitate de doar 1 an.
mira55, utilizator
AP nu are dreptul sa anuleze contractul, nu poate decat sa-l valideze!!!

,
in sensul ca, in prezent, pentru inchiriere, este necesar acordul tuturor proprietarilor, fapt care in vechea lege, 230/2007, nu era stipulat.

Eronat !
Fiind vorba despre parte comuna condominiu,acesta este accesibil tuturor proprietarilor
Pentru utilizarea exclusiva a partii comune din condominiu de catre un proprietar ,este temeinic si legal sa fie solicitata acordul tuturor proprietarilor fiind vorba despre parte comuna imobil de locuit in comun
L nr 230/2007 prevedea
Articolul 39
Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune

Apentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar ca de la bun inceput sa furnizati date concrete si complete
Modificarea si completarea informatiilor initiale pe parcursul discutiilor genereaza datele discutiei
Contractul de inchiriere a fost incheiat in baza disp L nr 230/2007,,fiind valabil cu respectarea clauzelor,termenilor si in baza temeiurilor legale clauzelor contractual asumate de catre parti la momentul incheierii documentului
Daca asociatia de proprietari a incheiat un contract de inchiriere sau de folosinta pe termen de 5 ani, in temeiul disp L nr 230/2007 in care partile au convenit sa nu fie modificate clauzele,
contractul urmeaza sa se deruleze fara modificari intreaga perioada initial asumata de catre parti