Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cheltuieli de judecata in cazul somatiei de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cheltuieli de judecata in cazul somatiei de plata

Buna ziua!Am avut un proces pe somatia de plata,noi fiind societatea creditoare.Instanta a admis cererea,a aprobat cheltuielile de judecata,dar cu toate ca la actiune erau atasate delegatia avocatului,chitanta si factura fiscala a onorariului,instanta a omis sa se pronunte cu privire la acestea,admitand cheltuieli de judecata in suma de 39,3 Ron adica taxa timbru si timbru judiciar.Cum ne recuperam banii pe care i-am dat avocatului?Multumesc
Cristianna, utilizator
SECTIUNEA VI - Indreptarea, lamurirea si completarea hotararii

Art. 281 Cpc
Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.

Art. 281^1
In cazul in care sunt necesare lamuriri cu privire la intelesul, intinderea sau aplicarea dispozitivului hotararii ori acesta cuprinde dispozitii potrivnice, partile pot cere instantei care a pronuntat hotararea sa lamureasca dispozitivul sau sa inlature dispozitiile potrivnice
Instanta va rezolva cererea de urgenta, prin incheiere data in camera de consiliu, cu citarea partilor.
Incheierea se va atasa la hotarare atat in dosarul cauzei, cat si in dosarul de hotarari al instantei.

Art. 281^2
Daca prin hotararea data instanta a omis sa se pronunte asupra unui capat de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotararii in acelasi termen in care se poate declara, dupa caz, apel sau recurs impotriva acelei hotarari, iar in cazul hotararilor date in fond dupa casarea cu retinere, in termen de 15 zile de la pronuntare.
Cererea se solutioneaza de urgenta, cu citarea partilor, prin hotarare separata. Prevederile art. 2811 alin. 3 se aplica in mod corespunzator.
Dispozitiile prezentului articol se aplica si in cazul cand instanta a omis sa se pronunte asupra cererilor martorilor, expertilor, traducatorilor, interpretilor sau aparatorilor, cu privire la drepturile lor.

Art. 281^3
Incheierile pronuntate in temeiul art. 281 si 2811, precum si hotararea pronuntata potrivit art. 2812 sunt supuse acelorasi cai de atac ca si hotararile in legatura cu care s-a solicitat, dupa caz, indreptarea, lamurirea sau inlaturarea dispozitiilor potrivnice ori completarea.
Partile nu pot fi obligate la plata cheltuielilor legate de indreptarea, lamurirea sau completarea hotararii.

Multumesc .Cererea o voi depune in dublu exemplar?Unul pentru instanta si celalalt pentru parte?Si daca am inteles bine,nu trebuie platita nicio taxa sau timbru judiciar.
actiunea se depune in dublu exemplar si nu se plateste taxa de timbru. ;)
Multumesc.Am depus prin posta ,cererea, in 2 exemplare.Avand in vedere ca cererea se va judeca in camera de consiliu, pe portaljust.ro voi gasi mentionata data?In caz ca ne va cita instanta,este necesar sa mearga cineva?Mentionez ca e o distanta considerabila intre noi si instanta cu pricina.