Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Bună ziua! Eu și soția mea de comun acord am hotărât să divorțăm la notariat. Avem un copil minor de 4 ani și suntem căsătoriți de 7 ani. Am căzut de comun acord și ne-am înțeles că cel mic să rămână la mine ( eu fiind tatăl copilului). As dori să știu care sunt condițiile de acordare de pensie alimentara , zile de vizită etc. Va mulțumesc!
Georgica112, utilizator
Dacă divorțați la notar, totul se stabilește în conformitate cu voința părților, dacă există neînțelegeri trebuie să divortați în instanță.
Stabiliți de comun acord un program de vizită și o sumă pe care să v-o dea cu titlu de pensie de întreținere (1/4 din venit-art 529 al 2 Cod Civil).