Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca in cazul unui divort la notar cu fixarea custodiei comune,pensia alimentara ramane aceiasi,de 350 lei daca copilul sta la tata 6 zile pe luna?
Multumesc.
Fiind un divort "amiabil", motiv ptr. care il si faceti la notar, puteti stabili de comun acord care vor fi conditiile, ele putand fi stipulate intr-un acord suplimentar.
Sau, puteti recurge la procedura medierii prin care sa stabiliti printr-un plan parental ,chiar in detaliu, obligatiile fiecaruia.
Pensia alimentară se stabilește de către notar, de regulă în cuantum de până la 1/4 din venitul total al părintelui cu care nu locuiește minora.
Criteriile de stabilire a pensiei de întreţinere sunt reglementate de art. 529–533 din Cod civil.
Tot potrivt Codului civil pensia de intreținere se poate presta și în natură, deci nu este obligatorie fixarea unei sume ce se va plăti lunar.
Pensia alimentara nu se stabileste de catre notar, ci de catre parinti.