Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua!Am divortat la notar,în urma cu 4 ani,custodie comuna,fetita a ramas bineînteles la mine,mama ei.Tot atunci am stabilit cu tatal suma de 350 lei pensie alimentara(nu a vrut sa dea mai mult);acum munceste în Spania si are venituri mult mai mari,dar si 2 copii,cu actuala sotie.
Doresc sa stiu ,cu cat ar putea majora pensia alimentara si ce trebuie sa fac eu pt aceasta(daca vorbesc cu el nu imi mareste)
Va multumesc
Buna ziua,
Trebuie sa depuneti o actiune in instanta de majorare pensie intretinere.
Trebuie sa faceti dovada cu acte a veniturilor pe care, tatal fetitei, le are in Spania.

Conform codului civil:
Art. 529

Cuantumul întreţinerii

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat