Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de maternitate

Buna ziua! Daca eu ar trebui sa nasc pe la sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie, dar ultima zi de munca la locul actual este pe 31 mai, pt ca am contract pe perioada determinata, pot beneficia de concediul de maternitate. Adica mi se poate acorda acea indemnizatie de maternitate, daca eu nu voi mai lucra? Multumesc anticipat!
Aici* aveti dreptate, in legaturile cu veniturile...dar nu stiu daca poti intra in concediul de maternitate fara a lucra sau fi in somaj...
Da, pai asa m.am gandit si eu. De aceea am intrebat aici, daca stie cineva sa.mi raspunda, va rog?

Ionut.ion a scris:

Aici* aveti dreptate, in legaturile cu veniturile...dar nu stiu daca poti intra in concediul de maternitate fara a lucra sau fi in somaj...

Ar fi bine sa intrebati la Casa de Asigurari de Sanatate ...
Am inteles. Bine, va multumesc mult!