Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatia liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatia liftului

Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 etaje,de curand sa facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei,bani pe care ii platim in rate in fiecare luna incepand din iunie pana in martie administratorul opreste cate 53 lei,dar etajul 1 nu participa la reparatia liftului sub pretextul ca nu il folosesc .As dori sa stiu daca administratorul procedeaza corect favorizand locatarii de la etajul 1 neparticipand la reparatia liftului,va multumesc
Administratorul de imobil prin actiunea sa demonstreaza ca nu stapaneste dispozitiile in vigoare
La fel si presedintele,comitetul executiv si cenzorul /comisia de cenzori care fac parte din echipa manageriala a condominiului
Dispozitia in vigoare prevede ca liftul reprezinta parte comuna ,a carui intretinere se repartizeaza in cota parte tuturor proprietarilor fara exceptie indiferent de etaj functie de cota indiviza
Pentru a va informa corect si complet despre dispozitiile in vigoare care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari parcurgeti temeinic disp L nr 196/2018
Cu acordul adunarii generale pot fi exceptati de la plata energie electrica lift locatarii de la parter