avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatiile liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatiile liftului

Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 nivele,de curand sau facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei valoare pe care o platim in rate in fiecare luna incepand din iunie pana in martie la asociatie ne opreste de fiecare apartament 53 lei,dar la etajul 1 locatarii nu platesc sub pretextul ca nu folosesc liftul.As dori sa-mi spuneti daca administratorul asociatiei procedeaza corect favorizand etajul 1
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 02:26, 22 Ianuarie 2019
Administratorul de imobil prin actiunea sa demonstreaza ca nu stapaneste dispozitiile in vigoare
La fel si presedintele,comitetul executiv si cenzorul /comisia de cenzori care fac parte din echipa manageriala a condominiului
Dispozitia in vigoare prevede ca liftul reprezinta parte comuna ,a carui intretinere se repartizeaza in cota parte tuturor proprietarilor fara exceptie indiferent de etaj functie de cota indiviza
Pentru a va informa corect si complet despre dispozitiile in vigoare care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari parcurgeti temeinic disp L nr 196/2018
Cu acordul adunarii generale pot fi exceptati de la plata energie electrica lift locatarii de la parter,
Ultima modificare: Marți, 22 Ianuarie 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatia liftului Irinuca 77 Irinuca 77 Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 etaje,de curand sa facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei,bani pe care ii platim in ... (vezi toată discuția)
Intrebare împărțire cheltuieli Alina panainte Alina panainte Buna ziua. In cadrul asociatiei de locatari s a votat ca, cheltuielile aferente (lumină scara, femeie de serviciu, cheltuieli lift) sa fie impartite la nr de ... (vezi toată discuția)
Calcul reparatii comune la canalizare exterioara... ftrandafir40 ftrandafir40 Buna ziua ! De curand am cumparat un apartament intr-un bloc cu 7 apartamente pe scara,si ulterior am aflat ca sunt probleme la coloana de canalizare,si ... (vezi toată discuția)