Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatiile liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatiile liftului

Buna seara,sunt proprietara unui apartament dintr-un bloc cu 8 nivele,de curand sau facut reparatia liftului in valoare de 18000 lei valoare pe care o platim in rate in fiecare luna incepand din iunie pana in martie la asociatie ne opreste de fiecare apartament 53 lei,dar la etajul 1 locatarii nu platesc sub pretextul ca nu folosesc liftul.As dori sa-mi spuneti daca administratorul asociatiei procedeaza corect favorizand etajul 1
Administratorul de imobil prin actiunea sa demonstreaza ca nu stapaneste dispozitiile in vigoare
La fel si presedintele,comitetul executiv si cenzorul /comisia de cenzori care fac parte din echipa manageriala a condominiului
Dispozitia in vigoare prevede ca liftul reprezinta parte comuna ,a carui intretinere se repartizeaza in cota parte tuturor proprietarilor fara exceptie indiferent de etaj functie de cota indiviza
Pentru a va informa corect si complet despre dispozitiile in vigoare care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari parcurgeti temeinic disp L nr 196/2018
Cu acordul adunarii generale pot fi exceptati de la plata energie electrica lift locatarii de la parter,
ynocentta, utilizator